Przeszedłeś COVID-19 lub niedawno przyjąłeś szczepionkę przeciw SARS-CoV-2? W lato powinieneś zachować szczególną ostrożność podczas korzystania ze słońca! Dowiedz się więcej na ten temat.Przeszedłeś COVID-19 lub jesteś zaszczepiony?
Koronawirus a opalanie
Serwis internetowy Interia.pl przytacza wypowiedź włoskich ekspertów opublikowaną w dzienniku "Il Messaggero". Według nich, jeśli niedawno przyjąłeś szczepionkę przeciw SARS-CoV-2 lub przeszedłeś koronawirusa, to latem tego roku powinieneś bardzo ostrożnie korzystać ze słońca. Zdaniem włoskich dermatologów skóra tych osób może być słabsza, a przez to bardziej narażona na działanie promieni słonecznych.
W tych przypadkach uważaj na słońce!
Takie osoby powinny poczekać co najmniej kilka tygodni, zanim zaczną się opalać. Zbyt wczesna ekspozycja na słońce może powodować oparzenia słoneczne i uszkodzenie skóry.
Oparzenia słoneczne objawiają się rumieniem i obrzękiem skóry, wrażliwością na dotyk, bólem i pieczeniem. Może pojawić się gorączka, bąble i wysięk surowiczy.
Jak chronić się przed oparzeniami słonecznymi?
Oparzenia słoneczne pojawiają się na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce, aby się przed nimi chronić, przestrzegaj poniższych zasad:
- Zawsze stosuj kremy z filtrem ochronnym, które ochronią Cię przed oparzeniami słonecznymi i szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Przy mocnym słońcu smaruj się kremami z faktorem SPF 30 do SPF 50.
- Nie opalaj się w godzinach między 11:00 a 15:00. Promieniowanie wtedy jest najsilniejsze, więc unikaj wychodzenia na słońce.
- Pamiętaj o nawadnianiu! W upały pij więcej wody- co najmniej 2-3 litry dziennie! Dzięki temu zapobiegniesz odwodnieniu organizmu.
- Jeśli niedawno przeszedłeś COVID-19 lub przyjąłeś szczepionkę przeciw SARS-CoV-2 unikaj opalania i nadmiernej ekspozycji na słońce. Odczekaj kilka tygodni, zanim wystawisz swoją skórę na oddziaływanie promieniowania słonecznego.
Dermatologiczne objawy COVID-19
Włoscy dermatolodzy przypominają, że COVID-19 wywołuje także dermatologiczne objawy. Symptomy mają postać wysypki plamisto-grudkowej z rumieniem, pokrzywki, wykwitów pęcherzykowych lub zmian przypominających odmrożenia. Zmiany te mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy po zakażeniu koronawirusem.
Z tego powodu skóra osób, które przeszły koronawirusa lub nie dawno przyjęły szczepionkę przeciw SARS-CoV-2 powinna być wyjątkowo chroniona.