Kręci Ci się w głowie, masz mroczki przed oczami, czujesz się słabo? Dowiedz się, jak się zachować w takiej sytuacji. Co zrobić, żeby nie zemdleć?
Zasłabnięcie a omdlenie - jakie są różnice?
Między zasłabnięciem, a omdleniem występują zasadnicze różnice. Zasłabnięcie to stan, który występuje przed omdleniem. Omdlenie wiąże się z krótkotrwałą utratą przytomności. To poważniejszy stan, niż zasłabnięcie.
Jakie są przyczyny zasłabnięcia?
Zasłabnięcia mogą zdarzyć się w wielu sytuacjach i wynikają z różnych przyczyn. Mogą być spowodowane silnym emocjami, takimi jak strach lub stres, ale nie tylko. Wynikać mogą z odwodnienia, głodu lub spadku poziomu cukru we krwi, zatruć, zaburzeń hormonalnych, problemów z układem krążenia oraz innych chorób (np. padaczki).
Mogą też być spowodowane czynnikami zewnętrznymi: upałem lub intensywnymi zapachami.
Jakie są objawy zasłabnięcia?
Zasłabnięcie to chwilowe zaburzenie świadomości, bez utraty przytomności. Mogą towarzyszyć mu następujące objawy: zawroty głowy, mroczki przed oczami, kłopoty z wyraźnym widzeniem, a także szum w uszach i ból głowy. Mogą pojawiać się też nudności, wymioty, uczucie gorąca, zimne poty oraz zaburzenia świadomości i spadek napięcia mięśniowego, który wywołuje osuwanie się ciała.
Co zrobić, gdy jest Ci słabo?
- Jeśli zrobiło Ci się słabo, należy się położyć i unieść nogi do góry, tak by znalazły się wyżej, niż głowa. Pozostań w tej pozycji tak długo, aż poczujesz się dobrze.
- Poluzuj uciskające części ubrań, aby ułatwić przepływ krwi.
- Następnie powoli i ostrożnie wstań. Napij się wody.
- Jeśli udzielasz pomocy osobie która zasłabła, otwórz okna lub włącz wentylację, aby zapewnić jej dopływ świeżego powietrza.
Kiedy skontaktować się z lekarzem?
Jeśli zasłabnięcia i omdlenia zdarzają się często, warto skonsultować się z lekarzem. Może zlecić wykonanie następujących badań: morfologię, stężenie glukozy we krwi, jonogram (elektrolity), czy USG. Jednak gdy zasłabnięcia się powtarzają, a wyniki badań są prawidłowe, być może ich przyczyna leży gdzie indziej i związana jest z zaburzeniami na tle psychicznym. Warto wtedy skontaktować się z psychiatrą lub psychoterapeutą.