Ile owoców można zjeść na diecie?

Ile owoców można zjeść na diecie?

Owoce są zdrowe i powinno się je jeść często. Czy istnieje jednak ograniczenie, gdy jest się na diecie? Odpowiadamy!

Zdjęcie Ile owoców można zjeść na diecie? #1

Bomby witaminowe 

Owoce mają w sobie wiele wartości odżywczych oraz witamin. Dzięki temu świetnie uzupełniają ich braki w naszym organizmie. Owoce wzmacniają również naszą odporność i są naturalnymi przeciwutleniaczami, które mają pozytywny wpływ na wygląd włosów, skóry czy paznokci. Spożywanie owoców zapobiega również chorobom układu sercowo-naczyniowego. Świeże owoce i warzywa można teraz dostać praktycznie w każdym sklepie czy na targu.

Słodkie owoce

Jedzenie owoców zaleca się każdemu, niezależnie czy jest na diecie, czy nie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że owoce są słodkie, więc ich jedzenie powinny ograniczyć np. osoby cierpiące na cukrzycę. Owoce różnią się jednak między sobą zawartością cukru, dlatego nie można wrzucać wszystkich do jednego „worka, jeśli o to chodzi. Według dietetyków zlecane jest spożywanie maksymalnie 3 porcji owoców dziennie, gdzie wyznacznikiem jednej porcji jest wielkość naszej dłoni. Jedna porcja powinna więc zawierać około 100 gramów owoców. Porcją można też nazwać szklankę świeżego soku. Zbyt duże ilości owoców w diecie mogą doprowadzić do wahań poziomu glukozy we krwi, przyrostu wagi czy problemów z cukrzycą.

Zdjęcie Ile owoców można zjeść na diecie? #2

Kto powinien je ograniczyć?

Owoce są zdrowe, jednak nie każdy powinien je jeść bez ograniczeń. Na ilość spożywanych owoców powinny uważać przede wszystkim osoby, które:

- mają podwyższony poziom cukru we krwi lub cierpią na cukrzycę- do 250 g owoców na dobę;

-zmagają się z alergiami pokarmowymi wywołanymi reakcjami na wybrane owoce- wtedy najlepiej wyeliminować je ze swojej diety;

- mają problemy z nadwagą czy otyłością – dzienne spożycie owoców należy uzgodnić z dietetykiem.

Czas na owoce

Dietetycy zalecają, aby owoce spożywać z rana, czyli na pierwsze lub drugie śniadanie, ponieważ wtedy organizm najlepiej je trawi. Nie zaleca się jedzenia owoców na kolację, ponieważ późnym popołudnie nasze procesy metaboliczne zwalniają, a organizm szykuje się do snu. Owoce nie zostaną więc przetworzone, tylko będą zalegać w żołądku i fermentować. Najlepiej jest też zjadać owoce przed  lub jako osobny posiłek, ponieważ wtedy trafiają one do jelita, gdzie są trawione, a witaminy i minerały przedostają się do krwiobiegu.

Zdjęcie Ile owoców można zjeść na diecie? #3

Z czym łączyć owoce?

Owoce powinny być jedzone w połączeniu z produktami, które nie zwalniają pracy trawiennych organizmu. Dzięki temu nie spowodują one szybkiego wzrostu cukru we krwi. Owoce mają wysoki indeks glikemiczny, więc szybko cukier z nich przedostaje się  do krwi. Najlepiej jest więc jeść owoce w połączeniu z jogurtem naturalnym, płatkami zbożowymi czy mieszankami studenckimi. 

Katarzyna

Polecane