Wypadanie włosów po COVID-19. Jak sobie z tym poradzić?

Patrycja
Zdrowie
30.04.2021 13:36
Wypadanie włosów po COVID-19. Jak sobie z tym poradzić?

Lista długoterminowych skutków koronawirusa jest coraz dłuższa. Mnóstwo osób zgłasza problem z wypadaniem włosów po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Jak sobie z tym radzić?

Zdjęcie Wypadanie włosów po COVID-19. Jak sobie z tym poradzić? #1

Długi ogon COVID-19

Długi ogon COVID-19 to potoczna określenie na powikłania utrzymujące się długo po pokonaniu choroby. Niektóre osoby wracają do zdrowia w ciągu kilku tygodni, a inne przez wiele miesięcy mogą odczuwać przewlekłe objawy. Do przedłużających się objawów koronawirusa, należą przewlekłe zmęczenie, kaszel, duszności, ucisk i ból w klatce piersiowej, kołatania serca, bóle brzucha, nudności, biegunka, zaburzenia apetytu, zaburzenie koncentracji i pamięci, bóle głowy, zaburzenia snu, zawroty głowy.

Obecnie coraz więcej osób zgłasza kolejny objaw, jakim jest wypadanie włosów.

Wypadanie włosów po COVID-19

Wypadanie włosów po przejściu choroby, dotyczy nawet 20% osób, które odczuwają długotrwałe skutki koronawirusa. Spora liczba ozdrowieńców uskarża się na tę dolegliwość. Nadmierne wypadanie włosów może występować po ciężkim przebiegu choroby, związanym z wysoką gorączką i stanem zapalnym organizmu, a także silnym stresem, na jaki narażony jest chory.

Zdjęcie Wypadanie włosów po COVID-19. Jak sobie z tym poradzić? #2

Łysienie telogenowe po COVID-19- na czym to polega?

Według ekspertów nadmierne wypadanie włosów po zakażeniu koronawirusem jest łysieniem telogenowym. 

Łysienie objawia się zmianą w fazie życia pojedynczego włosa. Dochodzi do skrócenia fazy wzrostu włosów. Na powierzchni skóry głowy nagle zmniejsza się liczba aktywnych mieszków włosowych. To prowadzi do przyspieszenia obumierania włosa i w efekcie dochodzi do jego wypadania. Proces tracenia włosów może trwać nawet przez pół roku.

Na szczęście nie prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych. Nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, ale do przerzedzenia włosów. Oznacza to, że po wprowadzeniu leczenia i odpowiedniej pielęgnacji, włosy mają szansę zacząć odrastać.

Zdjęcie Wypadanie włosów po COVID-19. Jak sobie z tym poradzić? #3

Jak leczyć łysienie telogenowe po COVID-19?

Leczenie łysienia telogenowego polega na pobudzeniu cebulek do szybkiego wzrostu nowych, zdrowych włosów.

Jeśli nasze włosy zaczynają nadmiernie wypadać, powinniśmy przyjmować odpowiednie suplementy. Należy sięgnąć po cynk, miedź, selen, biotynę, L-cysteinę oraz witaminy E,C. Pomocne będą preparaty na wzmocnienie włosów.

Warto też poprawić kondycję włosów od zewnątrz. Zadbaj o odpowiednią pielęgnację. Stosuj naturalne produkty z dobrym składem, unikaj kosmetyków z dodatkiem parabenów i silikonów. Po każdym myciu nakładaj na włosy odżywkę, raz w tygodniu stosuj maskę. Nie obciążaj ich nadmierną stylizacją: suszenie, prostowaniem, kręceniem. Daj im czas, aby odpoczęły i się zregenerowały.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną