Jak radzić sobie z objawami alergii?

Patrycja

Zdrowie

29.04.2021 18:42

Jak radzić sobie z objawami alergii?

Wraz z nadejściem wiosny pojawiają się sezonowe alergie. Pylenie kwiatów, traw i drzew to koszmar dla wielu osób, które muszą zmagać się nieprzyjemnymi dolegliwościami i uporczywymi objawami alergii. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

Zdjęcie Jak radzić sobie z objawami alergii? #1

Objawy sezonowych alergii

Wiosenne alergie wywołane są uczuleniem na pyłki kwiatów, traw lub drzew. Objawiają się nieprzyjemnymi dolegliwościami. Alergicy skarżą się na nieżyt nosa, katar, kichanie, kaszel, ból głowy oraz zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu. Mogą pojawiać się u nich zmiany skórne, takie jak wysypka i pokrzywka, a także obrzęki i duszności.

Jak radzić sobie z objawami alergii?

Staraj się unikać alergenów

Nie przebywaj na zewnątrz, gdy stężenie pyłków jest największe. Staraj się nie wychodzić między 5:00 a 8:00 rano i między 17:00 a 19:00 wieczorem.

W okresie pylenia roślin, ogranicz spacery w słoneczne i wietrzne dni. Nie spaceruj w okolicach, gdzie koszone są trawniki lub odbywają się sianokosy. Nie otwieraj okien podczas jazdy samochodem, lepiej korzystaj z klimatyzacji.

Zdjęcie Jak radzić sobie z objawami alergii? #2

Chroń się przed alergenami

Podczas spacerów zawsze noś ze sobą krople do oczu i nosa, zakładaj okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Po powrocie do domu koniecznie umyj twarz i ręce, a najlepiej weź prysznic. Warto też wyprać ubrania, aby pozbyć się zalegających na ciele i tkaninach alergenów.

Przyjmuj leki przeciwalergiczne

Aby poradzić sobie z objawami wiosennych alergii, konieczne może być stosowanie leków przeciwalergicznych. Pomogą one zwalczyć nieprzyjemne objawy alergii, zwłaszcza gdy eliminacja szkodliwych czynników jest niemożliwa. Z łagodnymi objawami możemy poradzić sobie środkami dostępnymi w aptece. Pomocne będą tzw. leki antyhistaminowe, przeciwalergiczne krople do nosa i oczu.

Zdjęcie Jak radzić sobie z objawami alergii? #3

Gdy objawy alergii są uciążliwe…

Jeśli objawy alergii mocno dają nam się we znaki, powinniśmy udać się do alergologa. Pomoże odpowiednio zdiagnozować rodzaj alergii i rozpocznie jej leczenie, może zalecić odczulanie.

Zastosuj odczulanie

Odczulanie, czyli immunoterapia, jest sposobem na skuteczne pozbycie się alergii. Proces ten polega na podawaniu szczepionki zawierającej odpowiednią dawkę alergenu, która stopniowo jest zwiększana. Dzięki temu dochodzi do oswojenia się z alergenem i utraty nadwrażliwości na niego. W ten sposób organizm uodparnia się na czynniki uczulające.

 

Zdjęcie Jak radzić sobie z objawami alergii? #4