Przełom marca i kwietnia to okres, kiedy możemy zbierać czosnek niedźwiedzi. Ta pyszna roślina oprócz zastosowania w kuchni, ma szereg leczniczych i zdrowotnych właściwości. Poznaj je wszystkie.
Czosnek niedźwiedzi- gdzie można go znaleźć?
Czosnek niedźwiedzi, zwany też czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic, to dziko rosnąca roślina, którą można spotkać w całej Europie. Najczęściej występuje w wilgotnych lasach liściastych, na podmokłych łąkach i w dolinach rzek, w postaci rozległych łanów. Nazwa rośliny wzięła się od tego, że chętnie jest jedzony przez niedźwiedzie, które wiosną budzą się z zimowego letargu.
Znajduje się pod częściową ochroną, czyli nie wolno go zrywać w lesie. Można uprawiać go w przydomowym ogrodzie. Przełom marca i kwietnia to okres, kiedy można zbierać czosnek niedźwiedzi.
Czosnek niedźwiedzi w kuchni
Czosnek niedźwiedzi w kuchni często wykorzystywany jest jako składnik sałatek i zup. W postaci przyprawy może być dodawany do mięs i warzyw. Można przygotować z niego pesto, które potem warto wykorzystać, jako dip lub pastę do makaronu, czy na kanapki.
Jakie właściwości ma czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi jest bardzo popularny w kuchni, ale nie tylko. Roślina ta ma wiele cennych zdrowotnych i leczniczych właściwości.
Czosnek niedźwiedzi- bogactwo zdrowia
Czosnek niedźwiedzi to naturalny antybiotyk, który nie zaburza działania mikroflory jelitowej. Oprócz tego jego działanie jest silniejsze, niż zwykłego czosnku. Wszystko za sprawą większej ilości zawartych w nim składników (witamin A, C, E, antyoksydantów, kwasów fenolowych oraz substancji mineralnych: cynku, siarki, żelaza i manganu).
Czosnek niedźwiedzi- zdrowotne właściwości
Czosnek niedźwiedzi- poza zastosowaniem w kuchni, ma wiele zdrowotnych właściwości:
- Obecność związków siarki, sprawia, że pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, pobudza trawienie i wspiera odchudzanie.
- Pomaga przy infekcjach dróg oddechowych, przeziębieniu i grypie. Dzięki obecności kwasów fenolowych rozrzedza wydzielinę zalegającą w oskrzelach, wspomaga odkrztuszanie.
- Korzystanie działa na układ odpornościowy, ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze.
- Na dodatek obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zakrzepów. Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, zapobiega również miażdżycy, chorobie wieńcowej, zawałom serca i udarom.
- Wspomaga wątrobę w procesie odtruwania organizmu, oczyszcza z toksyn.
- Pomaga przy bólach reumatycznych, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
- Jest silnym przeciwutleniaczem, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
- Korzystnie wpływa na stan włosów, paznokci i skóry, łagodzi zmiany trądzikowe.