10 zasad jak zrobić dobry żurek! Musisz to wiedzieć!

10 zasad jak zrobić dobry żurek! Musisz to wiedzieć!

Żurek to zupa, którą jesz nie tylko w święta Wielkanocne. O czym warto wiedzieć podczas jej przygotowywania? Podpowiadamy!

Zdjęcie 10 zasad jak zrobić dobry żurek! Musisz to wiedzieć! #1

Żurek 

Żurek to zupa, którą ceni sobie wiele osób. Jest gęsta, ma gładką konsystencję oraz niepowtarzalny smak. Podstawą do przygotowania tej zupy jest oczywiście zakwas, który nadaje jej odpowiedni smak. Można zrobić go samemu lub skorzystać z już gotowej wersji. Poznaj kilka zasad, dzięki, którym twój żurek będzie zawsze wyśmienity.

Zakwas na żur

Samodzielne robienie zakwasu jest czasochłonne i wymaga nutki planowania. Wszystko zależy od tego, jaki poziom kwasowości chcesz uzyskać. Do żurku najbardziej nadaje się zakwas żytni, który można zrobić z suchych skórek chleba, miąższu świeżego chleba lub samej mąki żytniej. Wystarczy w słoiku umieścić 2/3 objętości skórek lub miąższu z chleba i zalać wodą. Ewentualnie zakwas możesz też zrobić z 200 gram mąki żytniej na 1 l wody. Do słoika należy dodać przyprawy tj. czosnek, ziele angielskie i liść laurowy i wszystko zalać wodą źródlaną z butelki. Taki roztwór należy odstawić na jakiś czas, aż do powstania zakwasu.

1) Odpowiedni zakwas

Żurek możemy zrobić na własnoręcznie przygotowanym zakwasie lub kupić go w sklepie. Zakwasy produkowane przez różne firmy będą różniły się między sobą smakiem, aromatem oraz poziomem kwasowości. Warto więc wypróbować różne zakwasy, tak aby znaleźć ten, który będzie ci najbardziej pasował.

2) Smak zakwasu 

Przed wlaniem zakwasu do zupy zawsze należy go wcześniej powąchać. Dzięki temu unikniesz błędu, który mógłby spowodować, że cała zupa będzie do wylania. Niektóre produkty długo leżą w sklepie, a w przypadku zakwasu może się on zepsuć i nawet o tym nie wiedząc, możesz kupić zepsuty zakwas. Jeśli nie pachnie on tak, jak powinien, to lepiej nie ryzykuj i nie dodawaj go do zupy.

3) Bulion jako podstawa 

Wywar, na którym powstanie żurek powinien być esencjonalny i mieć odpowiedni aromat. Najlepiej jest zrobić go na bazie mięsa, warzyw i przypraw. Powinien się on też wolno gotować, aby składniki "oddały" swoje smaki wodzie, która będzie świetną podstawą do żuru. Można podczas gotowania dodać np. przypaloną cebulę, która "podkręci" dodatkowo jego smak.

4) Składniki bulionu

Najlepiej wywar na żurek przygotować na bazie mięsa wieprzowego, wołowego oraz drobiu. Jeszcze lepszy smak uzyskasz, gdy dodać kawałek wędzonego boczku lub żeberek. Dzięki temu sam żurek również nabierze, wędzonego, dymowego zapachu.

Zdjęcie 10 zasad jak zrobić dobry żurek! Musisz to wiedzieć! #2

5) Esencjonalny  wywar

Jeszcze mocniejszy smak wywaru uzyskasz po dodaniu wieprzowych kości lub racic, które zawierają kolagen. Pod przegotowaniu ich, wywar będzie miał lepką i gęstą konsystencję, którą charakteryzuje się żurek. Dużo kolagenu zawierają również drobiowe skrzydełka czy wołowina taka jak szponder, pręga czy ogon. Co prawda, wywar może wyjść wtedy tłusty, ale  żurek taki właśnie powinien być.

6) Warzywa 

Do przygotowania wywaru potrzebne są również warzywa, które nadadzą mu słodkiego smaku. Możesz więc do garnka z mięsem wrzucić również czosnek, cebulę, por, pietruszkę seler korzeniowy i marchewkę. Dzięki nim mięsność wywaru zostanie przełamana słodkością warzyw, które podkreślą smak mięsa. Przed samym podaniem żurku można do niego dodać chrzan, który nada mu ostrego smaku.

7) Przyprawy 

Oprócz mięsa i warzyw do gotującego się wywaru można dodać kilka przypraw. Podstawowym zapleczem jest oczywiście ziele angielskie, liść laurowy, majeranek i czarny pieprz. Do wywaru możesz dodać też sól wędzoną, która wzmocni lub nada mu wędzonego aromatu.

Zdjęcie 10 zasad jak zrobić dobry żurek! Musisz to wiedzieć! #3

8) Wlewanie zakwasu  

Zakwas powinno się dodać do zupy dopiero pod koniec gotowania. Wcześniej należy oczywiście odcedzić wywar, który jest bazą do żurku. Najlepiej jest wlewać zakwas powoli i sprawdzać co jakiś czas smak zupy, ponieważ możesz przedobrzyć i zupa nie będzie smaczna. Lepiej dodawać mniejsze porcje niż później "ratować" zupę innymi sposobami.

9) Zagęszczanie 

Żurek to zupa, która jest aksamitna i ma dość gęstą konsystencję. Do zagęszczenia żuru można użyć skrobi z zakwasu, ale tylko wtedy, gdy zlejesz sam płyn znad osadu. Możesz to zrobić również poprzez dodanie do żuru śmietanki, ale przynajmniej o 30% zawartości tłuszczu, ponieważ dzięki temu podczas jej dodawania, nie od dzieli się od zupy.

Zdjęcie 10 zasad jak zrobić dobry żurek! Musisz to wiedzieć! #4

10) Dodatki 

Najbardziej popularnym "wkładem" do żuru jest jajko ugotowane na twardo lub ugotowane ziemniaki w mundurkach. Można je obrać i potłuc lub nakładać na talerz w całości. Zupę zagęści też biała kiełbasa, która dodatkowo odda swój zapach. 

Katarzyna

true

Polecane