Żółtko w samym centrum ugotowanego jajka? Ten trik sprawi, że jajko będzie jak z obrazka!

Martyna P.
Kulinaria
29.02.2024 12:43
Żółtko w samym centrum ugotowanego jajka? Ten trik sprawi, że jajko będzie jak z obrazka!

Święta Wielkanocne to czas, kiedy na naszych stołach królują tradycyjne potrawy, a wśród nich nie może zabraknąć ugotowanych jaj. Czy to jako element dekoracyjny, czy składnik wielu świątecznych przysmaków – jaja są nieodłącznym symbolem Wielkanocy. Jednak nie każdy wie, jak uzyskać idealnie ugotowane jajo z żółtkiem umiejscowionym dokładnie w centrum. Oto prosty trik, dzięki któremu Twoje jajka będą nie tylko smaczne, ale i estetycznie prezentować się na wielkanocnym stole.

Zalety idealnie umiejscowionego żółtka

Idealnie ugotowane jajo z żółtkiem pośrodku jest nie tylko kwestią estetyki, ale także praktyczności. Takie jaja doskonale sprawdzają się jako baza do jajek faszerowanych, gdzie równomiernie rozłożone żółtko ułatwia przygotowanie i podanie potrawy. Ponadto, estetyczny wygląd jaj czyni je idealnym dodatkiem do świątecznych koszyczków oraz stołów, dodając im uroczystego charakteru.

Zdjęcie Jak uzyskać idealnie umiejscowione żółtko w ugotowanym jajku? Ten wielkanocny trik sprawi, że jajko będzie jak z obrazka! #1

Prosty trik na idealne umiejscowienie żółtka

Sekret idealnie ugotowanego jajka z żółtkiem w centrum tkwi w... obracaniu. Przed umieszczeniem jaj w garnku z wodą, wystarczy delikatnie obracać je przez kilka minut. Dzięki temu żółtko, które naturalnie ma tendencję do przemieszczania się w stronę jednego z biegunów jaja, zostanie wypośrodkowane. 

Krok po kroku:

 1. Przygotowanie jaj: Wyjmij jaja z lodówki na około 30 minut przed gotowaniem, aby uniknąć pęknięć spowodowanych różnicą temperatur.

 2. Obracanie jaj: Tuż przed gotowaniem, weź jajo między palce i delikatnie obracaj je przez około 3-5 minut. Możesz to robić bezpośrednio w dłoniach lub na twardym podłożu, takim jak blat kuchenny.

 3. Gotowanie: Umieść jaja w garnku z zimną wodą. Woda powinna całkowicie przykryć jaja. Podgrzewaj na średnim ogniu, aż woda zacznie wrzeć, następnie zmniejsz ogień i gotuj przez określony czas, w zależności od preferowanego stopnia twardości jaja.

 4. Schłodzenie: Po ugotowaniu, natychmiast przenieś jaja do miski z zimną wodą. Schłodzenie zatrzyma proces gotowania i ułatwi obieranie jaj.

Dodatkowe wskazówki

 • Wybór jaj: Dla najlepszych wyników, używaj jaj, które nie są świeżo kupione. Jaja z lekko starszą datą są łatwiejsze do obierania.
 • Temperatura wody: Rozpoczęcie gotowania od zimnej wody, a nie wkładanie jaj do już gotującej się wody, pomaga uniknąć pęknięć.
 • Czas gotowania: Idealny czas gotowania to około 9-12 minut dla jaj na twardo, w zależności od wielkości jaj i preferowanego stopnia twardości żółtka.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek sprawi, że Twoje świąteczne jaja będą nie tylko smaczne, ale także będą się pięknie prezentować na wielkanocnym stole. To prosty sposób, aby dodać odrobinę elegancji i perfekcji do tradycyjnych świątecznych potraw.

Kluczowe Punkty
 • Święta Wielkanocne to czas tradycyjnych potraw, w tym ugotowanych jaj.
 • Idealnie ugotowane jajo z żółtkiem pośrodku jest nie tylko estetyczne, ale i praktyczne.
 • Sekret idealnie umiejscowionego żółtka to obracanie jajka przez kilka minut przed gotowaniem.
 • Przygotowanie jaj, obracanie, gotowanie i schłodzenie to kroki do idealnie ugotowanego jajka.
 • Stosowanie się do wskazówek pozwoli na przygotowanie estetycznych i smacznych jaj na Wielkanoc.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną