Kroisz sałatę lodową nożem? Musisz koniecznie to wiedzieć

Kroisz sałatę lodową nożem?  Musisz koniecznie to wiedzieć

Sałata lodowa jest bardzo popularna w polskiej kuchni. Jest smaczna, zdrowa i możemy kupić ją w każdym sklepie, praktycznie przez cały rok. Podczas przygotowywania sałatek i potraw z jej udziałem, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Zdjęcie Przygotowujesz sałatę lodową? Musisz koniecznie to wiedzieć #1

Najpopularniejsza z sałat

Sałata lodowa to jedna z najpopularniejszych gatunków sałaty. Bardzo często gości w naszej kuchni i na stołach. Delikatna w smaku, o kruchych i chrupiących liściach, stanowi doskonały składnik wielu sałatek i potraw. Poza tym jest bardzo zdrowa, zawiera szereg witamin: A, D, E, B9, kwas foliowy i beta-karoten, a także składników mineralnych: magnezu, żelaza, wapnia i potasu. Jest niskokaloryczna i pełna antyoksydantów.

Pamiętaj o tych zasadach, jeśli przygotowujesz sałatę

Kroisz sałatę nożem?

Na pewno wielokrotnie słyszałaś, że podczas przygotowywania sałaty lodowej, nie powinnyśmy jej kroić nożem. Czy to prawda? Okazuje się, że tak! W kontakcie z metalem, zawarte w liściach witaminy mogą się utlenić. Dodatkowo smak sałaty może się zmienić i stać się gorzki.

Najlepszy sposób na rozdrabianie sałaty

Najlepszym sposobem na rozdrobienie liści sałaty jest jej porwanie palcami na mniejsze kawałki. Wtedy mamy pewność, że zachowa swoje właściwości i odpowiedni smak.

Nawet jeśli masz nóż wykonany ze stali nierdzewnej, lepiej nie ryzykować. Możesz zniszczyć smak swojego dnia. Natomiast jeśli masz plastikowy lub ceramiczny nóż, spokojnie możesz pokroić nim sałatę.

Zdjęcie Przygotowujesz sałatę lodową? Musisz koniecznie to wiedzieć #2

Co z myciem sałaty?

Czy sałatę lodową powinniśmy opłukać tylko z góry, skupiając się na zewnętrznych liściach? A może powinniśmy umyć każdy liść osobno? To pytanie często zadajemy sobie, podczas jej przygotowywania.

Teoretycznie zewnętrzne liście sałaty osłaniają jej środek przed zabrudzeniami. Dodatkowo w sklepach bardzo często zapakowana jest w folię, która chroni ją przed brudem i uszkodzeniami. Wydawałoby się, że możemy oderwać i opłukać tylko zewnętrzne liście, a wtedy pozostała część sałaty jest gotowa do spożycia. Nic bardziej mylnego!

Zdjęcie Przygotowujesz sałatę lodową? Musisz koniecznie to wiedzieć #3

Najlepszy sposób na mycie sałaty

Wewnątrz sałaty mogą znajdować się drobinki piasku, ziemi i innych zanieczyszczeń, a nawet robaki. Z tego powodu bezpieczniej oddzielić wszystkie liście i każdy z nich dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Przed dalszą obróbką należy usunąć z nich nadmiar wilgoci. Najwygodniej zrobić to przy pomocy wirówki do sałaty.

 

Patrycja

Polecane