3 różne pielęgnacje dla 3 rodzajów włosów

Patrycja
Uroda
07.11.2020 10:19
3 różne pielęgnacje dla 3 rodzajów włosów

Czy wiesz, że pielęgnacja włosów to za mało, by uzyskać zadowalające efekty? Za to pielęgnacja odpowiednio dobrana do rodzaju Twoich włosów może zdziałać cuda. Oceń charakter swoich włosów i dobierz właściwe kosmetyki!

Zdjęcie 3 różne pielęgnacje dla 3 rodzajów włosów #1

Pielęgnacja włosów powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju włosa. Wybór odpowiednich kosmetyków zacznijmy więc od określenia porowatości naszych włosów. Musimy określić, jak bardzo łuski włosa odchylone są od jego rdzenia. W zależności od tego, jakie jest odchylenie, możemy wyróżnić trzy rodzaje włosów.

Włosy wyskoporowate

To włosy z bardzo dużym odchyleniem łuski, podatne na łamanie, rozdwajanie i stylizację. Najczęściej są to włosy farbowane lub rozjaśniane.Charakteryzują się suchością, szorstkością, matowym wyglądem, tendencją do puszenia się i elektryzowania. Tego rodzaju włosy bardzo szybko schną.

Pielęgnacja

To włosy bardzo wymagające w codziennej pielęgnacji. Podstawą jest ich nawilżenie i dociążenie. Bardzo ważna jest też równowaga w stosowaniu PEH (proteiny, emolienty, humektanty), którą opiszemy krótko niżej. Przy włosach wysokoporowatych zaleca się stosowanie masek i odżywek emolientowych, które odpowiednia dociążą włosy. Preparaty te powinno stosować się po każdym myciu. Humektanty zajmują drugie miejsce, wystarczy stosować je, co kilka myć.

Proteiny aplikuje się nie częściej niż raz na jeden, dwa tygodnie. Ważnym elementem pielęgnacji jest także olejowanie - nawet 2 razy w tygodniu z użyciem oleju awokado, lnianego, słonecznikowego, z pestek dyni lub czarnuszki. Włosy wysokoporowate olejujemy na podkład nawilżający (woda + miód lub woda + aloes), po umyciu włosów. Wybierając szampon, unikać należy SLS-u i jego pochodnych. Polecane są wszelkiego rodzaju odżywki i mgiełki bez spłukiwania zawierające olejki. Dyscyplinować włosy możemy kremem bez spłukiwania z dodatkiem silikonów (niezbyt często). Zbawienne będą wszelkiego rodzaju zabiegi fryzjerskie w tym botoks, sauna i Olaplex.

Zdjęcie 3 różne pielęgnacje dla 3 rodzajów włosów #2

Włosy średnioporowate

Łuska tego rodzaju włosów nie przylega ściśle do rdzenia, ale nie jest też znacznie odchylona. To włosy, które mają w sobie odrobinę naturalnego blasku. Są lekko falowane, podatne na stylizację, mogą się łamać i rozdwajać. Puszą się pod wpływem wilgoci.

Pielęgnacja

Ponieważ włosy średnioporowate łączą w sobie cechy włosów nikoporowatych i wysokoporowatych to ich pielęgnacja również będzie również łączyła elementy pielęgnacyjne tych obu rodzajów. To włosy, które potrzebują głębokiego odżywienia bez obciążania. Jak każde włosy lubią bardzo delikatne detergenty, dlatego wybierajmy szampony bez dodatku SLS-u i jego pochodnych.

podatne na obciążenie, dlatego treściwsze maski powinnyśmy nakładać na nie od wysokości ucha. Samo odżywianie to jednak nie wszystko, warto pamiętać o kosmetykach chroniących je przed czynnikami zewnętrznymi zawierającymi lekkie silikony. Włosy średnioporowate najbardziej lubią humektanty, używając protein, musimy je bacznie obserwować i samodzielnie zdecydować jak często ich używać (polecane proteiny to jedwab i keratyna).

Zwróćmy uwagę na składniki takie jak: oliwa z oliwek, olej sezamowy, makadamia, jojoba, masło shea. Jak każde włosy będą zadowolone z botoksu, sauny i Olaplexu.

Zdjęcie 3 różne pielęgnacje dla 3 rodzajów włosów #3

Włosy niskoporowate

Łuski tych włosów ściśle przylegają do rdzenia, tworząc gładką powierzchnię. To włosy zdrowe, pełne naturalnego blasku. Często są to włosy proste, układające się w ładną taflę. Takie zdrowe włosy długo schną, nie puszą się i nie elektryzują. Problemem jest natomiast fakt, że nie poddają się stylizacji – szybko wracają do swojego naturalnego stanu.

Pielęgnacja

To włosy, które wymagają pielęgnacyjnego minimum, czyli mycia, nawilżania i olejowania. Zasada dla tego rodzaju włosów są dwie – wszelkie kosmetyki spłukujemy i stosujemy ich jak najmniej. Wybieramy delikatne i lekkie szampony oraz odżywki, by nie obciążyć włosów.

Pożądanymi składnikami kosmetyków są kwas hialuronowy, panthenol, gliceryna i aloes. Do olejowania (niezbyt częstego) używamy oleju arganowego, rycynowego lub kokosowego. Włosy niskoporowate nie wymagają zbyt wielu zabiegów, jednak ich brak może doprowadzić do przesuszenia, więc nakładanie odżywki ze spłukiwaniem po każdym myciu i olejowanie są wskazane.

Niskopory nie przepadają za proteinami, po ich nałożeniu będą mocno obciążone, więc są zupełnie zbędne. Lubią za to zioła i humektanty. W salonach fryzjerskich można je poddać zabiegowi Olaplex, botoksowi i saunie.

Zdjęcie 3 różne pielęgnacje dla 3 rodzajów włosów #4

Czym jest PEH?

Proteiny

Stanowią główny budulec włosa, dostarczone od zewnątrz wypełniają ubytki w strukturze włosa. Ich nadmiar sprawia, że włosy są suche i sztywne. Największe zapotrzebowanie na proteiny mają włosy wysokoporowate. Najbardziej znane są proteiny:

 • Sojowe
 • Owsiane
 • Mleka
 • Jedwab
 • Keratyna
 • Kolagen

Humektanty

To substancje nawilżające, wnikające do wnętrza włosów. Ich niedobór sprawia, że włosy są suche i matowe, a nadmiar doprowadza do plątania i strączkowania. Do ich grupy należą min:

 • Gliceryna
 • Panthenol
 • Miód
 • Aloes
 • Kwas hialuronowy
 • Alantoina
 • Niacynamid
 • Algi

Zdjęcie 3 różne pielęgnacje dla 3 rodzajów włosów #5

Emolienty

To produkty natłuszczające zewnętrzną warstwę włosa. Ich zadaniem jest głównie ochrona włosów przed uszkodzeniami i odparowaniem wody. Dodają włosom miękkości i gładkości, ale ich nadmiar powoduje, że są tłuste i przeciążone. Emolienty stosujemy niezależnie od rodzaju włosów, dobierając odpowiednie.

Do włosów wysokoporowatych polecane są:

 • Silikony
 • Parafina
 • Woski
 • Oleje
 • Masła

Do włosów średnioporowatych:

 • oliwa z oliwek
 • olej sezamowy
 • masło shea

Do włosów niskoporowatych:

 • Alkohol cetylowy
 • Alkohol cetylostearylowy
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną