Już teraz możesz mieć fragment lasu w swoim domu. Zamknięte w szkle rośliny będą pięknie wyglądać i ozdobią każde wnętrze. Jeśli jesteś miłośniczką natury i uwielbiasz otaczać się roślinami, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak samodzielnie wykonać las w słoiku!
Wynalazek XIX wieku
Ogrody i lasy słoikach w ostatnich latach stały się bardzo popularnym elementem dekoracyjnym. Pięknie się prezentują, zachwycają unikatowym wyglądem i ozdobią każde wnętrze. Wbrew pozorom nie jest to nowy wynalazek. Już w XIX wieku botanik doktor Nathaniel Bagshaw Ward, wynalazł Wardian Case. W szczelnie zamkniętym szklanym naczyniu wytwarza się mikroklimat, który powoduje, że rośliny nie potrzebują nawadniania, ani dodatkowej pielęgnacji. Dzięki temu taka roślinna kompozycja mogła być przewieziona nawet na drugi kraniec świata. W ten sposób z dalekich zakątków transportowano egzotyczne rośliny.
Jak samodzielnie wykonać las w słoiku?
Choć stworzenie własnej kompozycji zamkniętej w szkle może wydawać się skomplikowane, zapewniamy, że tak nie jest! Wystarczy szczypta wyobraźni, chwila wolnego czasu, kilka roślinek i duży szklany słój. Dowiedz się jak samodzielnie wykonać las w słoiku.
Las w słoiku- krok po kroku
- Przygotuj odpowiednie naczynie, wybierz duży szklany słój lub butlę zamykaną korkiem.
- Dobierz ulubione rośliny. Pamiętaj, że nie wolno ze sobą łączyć roślin o różnych wymaganiach wilgotnościowych. Dobieraj takie, które lubią podobne środowisko i warunki życia.
- Na dno naczynia wysyp warstwę kruszywa o obojętnym PH, na przykład keramzytu. Możesz kupić go w sklepie ogrodniczym lub internetowym. Spodnia warstwa pełni funkcję drenażu i powinna mieć około 2-2,5 cm grubości.
- Na podłoże wysyp około 4 cm warstwę ziemi, odpowiednio dobraną do rodzaju roślin, które zamierzasz posadzić. Dodaj węgiel aktywny, który zabezpieczy rośliny przed grzybami, pleśnią i złymi bakteriami.
- Na boki naczynia wysyp dekoracyjną warstwę kolorowego piasku lub kamyczków.
- Teraz możesz posadzić przygotowane rośliny. Na środku posadź największą roślinę centralną, a wokół niej mniejsze okazy. Pamiętaj o zachowaniu pięter roślinności, dobieraj niskie i wysokie rośliny, zachowuj między nimi odstępy i staraj się, by nie dotykały ścianek słoja.
- Na koniec dodaj elementy dekoracyjne: szyszki, żołędzie, gałązki, mech. Kompozycja jest gotowa!
Jak dbać o las w słoiku?
Po stworzeniu kompozycji w słoiku, podlej ją przegotowaną lub destylowaną wodą. Poczekaj 24 godziny aż jej nadmiar odparuje, następnie zamknij ją korkiem. Przez pierwsze dwa tygodnie codziennie wietrz ogród przez około 20 minut. Przez kolejne 3 tygodnie otwieraj go co kilka dni i wietrz przez około godzinę. Już po 5-7 tygodniach możesz zamknąć go na stałe. W środku wytworzy się odpowiedni mikroklimat, a rośliny będą mogły funkcjonować samodzielnie