Syrop z pora - domowe lekarstwo na przeziębienie i kaszel

Patrycja
Zdrowie
29.09.2020 21:36
Syrop z pora - domowe lekarstwo na przeziębienie i kaszel

Por ze względu na swoje wyjątkowe właściwości lecznicze znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni. W medycynie naturalnej to bardzo polecane i chętnie stosowane warzywo. Jakie jest jego prozdrowotne działanie i czy każdy może się o nim przekonać?

Zdjęcie Syrop z pora - domowe lekarstwo na przeziębienie i kaszel #1

W polskiej medycynie ludowej używano pora, a konkretnie jego liści do okładów przy leczeniu artretyzmu i reumatyzmu, a także odkażaniu i przyspieszaniu gojenia. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie miazgi z liści pora do okładów przy chorobach reumatycznych. Równie popularne jest stosowanie go w połączeniu z sokiem z cytryny przy anemii.

W postaci syropu lub soku por świetnie sprawdza się przy zwalczaniu kaszlu. Zwiększa on wytwarzanie śluzu i działa wykrztuśnie, a dzięki zawartości związków siarki hamuje rozwój bakterii. W przypadku uporczywego nieżytu górnych dróg oddechowych warto sięgnąć po domowej roboty sok lub syrop na kaszel. Jego stosowanie u dzieci jest w pełni bezpieczne.

Sok z pora

Składniki:

  • por
  • cukier trzcinowy
  • papryka opcjonalnie

Przygotowanie:

Por kroimy w plastry i układamy w słoiku, przesypując cukrem każdą kolejną warstwę. Możemy dodać kilka plasterków papryki dla wyrazistszego smaku. Słoik szczelnie zakręcamy i odstawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu por puści sok, który należy przecedzić przez sitko do buteleczki.

Dawkowanie:

Sok pijemy 4 razy dziennie po łyżce stołowej. Dzieciom podajemy raz dziennie łyżeczkę od herbaty. Unikajmy podawania soku w godzinach wieczornych.

Zdjęcie Syrop z pora - domowe lekarstwo na przeziębienie i kaszel #2

Syrop z pora

Składniki:

  • por
  • miód

Przygotowanie:

Białą część pora należy zetrzeć na tarce i dodać do niej taką samą ilość miodu. Składniki musimy zagotować, a następnie przecedzić przez sitko do buteleczki.

Dawkowanie:

Gotowy syrop spożywamy do 5 razy dziennie po łyżce stołowej. Dzieciom podajemy 2 razy dziennie łyżeczkę od herbaty. Pamiętajmy, że ze względu na właściwości wykrztuśne nie podajemy syropu z pora na noc.

A jakie są Wasze ulubione, domowej roboty soki i syropy?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną