Por ze względu na swoje wyjątkowe właściwości lecznicze znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni. W medycynie naturalnej to bardzo polecane i chętnie stosowane warzywo. Jakie jest jego prozdrowotne działanie i czy każdy może się o nim przekonać?
W polskiej medycynie ludowej używano pora, a konkretnie jego liści do okładów przy leczeniu artretyzmu i reumatyzmu, a także odkażaniu i przyspieszaniu gojenia. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie miazgi z liści pora do okładów przy chorobach reumatycznych. Równie popularne jest stosowanie go w połączeniu z sokiem z cytryny przy anemii.
W postaci syropu lub soku por świetnie sprawdza się przy zwalczaniu kaszlu. Zwiększa on wytwarzanie śluzu i działa wykrztuśnie, a dzięki zawartości związków siarki hamuje rozwój bakterii. W przypadku uporczywego nieżytu górnych dróg oddechowych warto sięgnąć po domowej roboty sok lub syrop na kaszel. Jego stosowanie u dzieci jest w pełni bezpieczne.
Sok z pora
Składniki:
- por
- cukier trzcinowy
- papryka opcjonalnie
Przygotowanie:
Por kroimy w plastry i układamy w słoiku, przesypując cukrem każdą kolejną warstwę. Możemy dodać kilka plasterków papryki dla wyrazistszego smaku. Słoik szczelnie zakręcamy i odstawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu por puści sok, który należy przecedzić przez sitko do buteleczki.
Dawkowanie:
Sok pijemy 4 razy dziennie po łyżce stołowej. Dzieciom podajemy raz dziennie łyżeczkę od herbaty. Unikajmy podawania soku w godzinach wieczornych.
Syrop z pora
Składniki:
- por
- miód
Przygotowanie:
Białą część pora należy zetrzeć na tarce i dodać do niej taką samą ilość miodu. Składniki musimy zagotować, a następnie przecedzić przez sitko do buteleczki.
Dawkowanie:
Gotowy syrop spożywamy do 5 razy dziennie po łyżce stołowej. Dzieciom podajemy 2 razy dziennie łyżeczkę od herbaty. Pamiętajmy, że ze względu na właściwości wykrztuśne nie podajemy syropu z pora na noc.