Czy do salonu pasują tylko gładkie firany?

Agnieszka
Dom
22.09.2020 13:55
Czy do salonu pasują tylko gładkie firany?

Gładkie firany do salonu to niewątpliwie dobry wybór. Dobry, bo uniwersalny. Takie firany będą pasowały do każdego typu wnętrza. Jednak nie musimy się ograniczać. Zobacz, jak dobrać do salonu dekorowane firany.

Zdjęcie Czy do salonu pasują tylko gładkie firany? #1

Firany do salonu w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest bardzo prosty, wręcz minimalistyczny. Nie lubi niepotrzebnych ozdób, za to jest rozmiłowany w geometrycznych kształtach. I tę właśnie właściwość stylu skandynawskiego warto wykorzystać, wybierając zasłony. Gładkie będą jak najbardziej na miejscu, ale jeśli nie chcemy, by takie były, możemy postawić na firany dekorowane kołami, trójkątami, rombami lub pasami. Warto wówczas zadbać, by ten sam wzór pojawił się też na innych dekoracyjnych dodatkach. Ale uwaga – jeśli powiesimy firany w pasy, ściany lepiej pozostawić gładkimi.

Firany do salonu w stylu boho

Boho jest stylem trudnym do zdefiniowania. Wywodzi się bezpośrednio z tradycji paryskiej bohemy, której korzenie sięgają do kultury miejscowej cyganerii. Ten pozorny artystyczny nieład stylu boho czerpie pełnymi garściami z modnych aktualnie trendów. W tej chwili główną inspiracją jest styl etniczny i eko, ale można przypuszczać, że w kolejnych sezonach zauważymy zmianę.

Firany w stylu boho mają prawo być zdobione, aczkolwiek lepiej, by nie były to duże zdobienia. Subtelne groszki, delikatne wzory, dekoracyjny pas na gładkiej tkaninie, a także firany makarony – takie właśnie jest boho.

Firany do salonu w stylu urban jungle

Tu sprawa jest prosta. Urban jungle to wielkomiejska dżungla w domu, a więc odwołanie do natury. Im więcej roślin, tym lepiej. W salonie w stylu urban jungle doskonale sprawdzą się firany w większe i mniejsze kwiaty. Mogą pojawić się jako tkane z tej samej nici lub być nadrukiem na białej firance. W tym drugim przypadku warto postawić na naturalne kolory roślin.

Firany do salonu w stylu glamour

Glamour jest stylem, który uwielbia lśnić. Tu każda dekoracja powinna błyszczeć w słońcu i subtelnie rozpraszać światło. Także firanki w stylu glamour powinny się odpowiednio prezentować.

W lekkim, nowoczesnym salonie urządzonym z elementami glamour rzeczywiście najlepsze będą gładkie firanki. Ale już w tym urządzonym z nieco większym przepychem nawiązującym do klasycznego glamour można powiesić firanki ażurowe lub żakardowe. Oryginalne wzory na firankach będą idealnie rozpraszały światło i sprawią, że okno będzie bardzo dekoracyjnie wyglądało.

Inną propozycją do wnętrz w stylu glamour są firanki gotowe z doszytymi w górnej części kryształkami lub koralikami.

Firany do salonu w stylu rustykalnym

Styl rustykalny lubuje się w tradycji, a ta niewiele ma wspólnego z gładkimi firankami. Tu najlepiej sprawdzą się ażurowe lub koronkowe firany w kwiaty, obowiązkowo białe. Można je dekoracyjnie upiąć po bokach okien, ale w żadnym razie nie związywać w klepsydrę. Także marszczenie firan nie jest polecane do rustykalnych wnętrz. Można natomiast, zamiast tradycyjnych firanek, powiesić krótkie zazdrostki.

Gdzie w takim razie sprawdzą się gładkie firany?

Są na tyle uniwersalne, że można je powiesić praktycznie wszędzie. Na pewno są najlepszym wyborem do wnętrz minimalistycznych, monochromatycznych, industrialnych i nowoczesnych. We wszystkich innych salonach możemy nieco popuścić wodze dekoracyjnej fantazji i zastanowić się, czy firany gotowe zdobione nie będą lepszą opcją.

Duży wybór gładkich i zdobionych firan do salonu można znaleźć w sklepie: https://alena-firany.pl/firany-do-salonu.html.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną