Jakie firany do salonu wybrać - praktyczne wskazówki

Agnieszka
Dom
31.12.2019 12:39
Jakie firany do salonu wybrać - praktyczne wskazówki

Jak wybrać firanki do salonu, by zdobiły, a nie szpeciły okno? Wybór wzorów i kolorów firan jest bardzo duży. My podpowiadamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, wybierając firany do salonu.

Zdjęcie Jakie firany do salonu wybrać - praktyczne wskazówki #1

Firany do salonu – gotowe czy na wymiar

Gotowe firany szyte są w standardowych rozmiarach (Sprawdź ofertę: alena-firany.pl/firany-do-salonu.html). Będą dobrym wyborem na okna w budownictwie wielorodzinnym, gdzie zazwyczaj zachowuje się znormalizowane rozmiary stolarki otworowej. Nieco inaczej jest w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie okna najczęściej zamawiane są na indywidualne zamówienie. Tu firany gotowe mogą nie pasować. W aranżacji okna nie ma bowiem miejsca na kompromisy typu brakujące lub nadmiarowe centymetry tkaniny. Estetyka okna nie zostanie wówczas zachowana. Znacznie lepiej jest zdecydować się na firany szyte na wymiar. Nowoczesne firany do salonu można zamówić w praktycznie każdym rozmiarze.

Zdjęcie Jakie firany do salonu wybrać - praktyczne wskazówki #2

Firany do salonu – jak ustalić długość firan

Salon to reprezentacyjne pomieszczenie w domu. W takim miejscu krótkie firanki sięgające do parapetu lub kilka centymetrów poniżej niego będą nie na miejscu. Zdecydowanie lepiej zaprezentują się firany długie, kończące się około 2 cm nad podłogą.

Długość firan ustala się w zależności od sposobu ich upinania. Firany na flexach lub przelotkach będą dłuższe niż powieszone w tym samym miejscu firany na żabkach.

Zdjęcie Jakie firany do salonu wybrać - praktyczne wskazówki #3

Firany do salonu – dlaczego warto je marszczyć

Marszczone firany do salonu są tym, co nadaje wnętrzu stylu i klasy. Symetryczne pionowe fale optycznie podwyższają wnętrze, ponadto sprawiają, że salon wygląda bardzo nowocześnie. Z praktycznego punktu widzenia dobrze jest marszczyć firany, jeśli okno wychodzi na ulicę lub dom sąsiada. W takim przypadku można zapewnić sobie więcej intymności.

Stopień marszczenia firan w dużej mierze zależy od rodzaju samej firany, a raczej uwidocznionych na niej wzorów. Firany bogato zdobione poleca się marszczyć w stosunku 1 : 1, tak by nie zamaskować dekoracyjnego nadruku lub haftu. W przypadku firan gładkich można zastosować drobne i gęste marszczenia.

Jeśli firany mają być upięte chwostami lub taśmami, sprawdzi się woal – miękka i lejąca tkanina wręcz stworzona do tego, by ją dekoracyjnie układać na oknie.

Firany do salonu – czy zawsze muszą być białe

Słowa „firanki” i „biel” to niemal synonimy. Kolorowe firanki jeszcze do niedawna wydawały się tak samo abstrakcyjne, jak kilka wieków temu kolorowa bielizna. Jednak czas i moda nie stoją w miejscu i dziś nowoczesne firany przybierają różne barwy.

W dużych i jasnych wnętrzach dobrze sprawdzają się firany w mocnych, nasyconych kolorach. Często spotykany jest brąz, szafir, fiolet, zieleń oraz czerwień.

W małych salonach lepiej sprawdzą się firanki jasne, w odcieniach écru lub pasteli. Te same kolory dobrze jest zastosować w salonach, w których okna wychodzą na północ.

Zdjęcie Jakie firany do salonu wybrać - praktyczne wskazówki #4

Firany do salonu – których firan nie trzeba prasować

Zmorą wielu gospodyń domowych jest prasowanie firanek. Niestety, te pogniecione źle prezentują się na oknie. Wyjątkiem są firany kreszowane, które celowo wyglądają jak pomięte. Tych nie prasuje się nigdy.

Są też tkaniny, które ze względu na swoją specyfikę nie wymagają prasowania. Należą do nich firanki z markizety, tiulu i firanki do salonu żakardowe. Wystarczy wyprać je w pralce, ustawiając wirowanie na najmniejszą liczbę obrotów, po czym powiesić na oknie, gdy są jeszcze mokre. Wyprostują się w czasie wysychania.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną