Co możemy kupić zamiast wycofanego Ranigastu? Jest alternatywa!

Patrycja

Zdrowie

30.08.2020 12:34

Co możemy kupić zamiast wycofanego Ranigastu? Jest alternatywa!

Z aptek na całym świecie wycofano leki z ranitydyną. Z półek zniknął popularny Ranigast, stosowany w leczeniu zgagi i innych dolegliwości układu pokarmowego. Dowiedz się, co możemy kupić zamiast Ranigastu? Po jakie leki warto sięgnąć przy problemach żołądkowych?

Zdjęcie Co możemy kupić zamiast wycofanego Ranigastu? Jest alternatywa! #1

Dlaczego wycofano Ranigast?

Ranigast oraz inne leki na dolegliwości układu pokarmowego, zawierające substancję czynną ranitydynę, zostały wycofane ze sprzedaży na całym świecie. Wszystko przez zanieczyszczenie ich NMDA, czyli N-nitrozodimetyloaminą. Substancja NDMA ma działanie kancerogenne, a jej dopuszczalne limity w substancji czynnej ranitidinum, stosowanej do produkcji leków, zostały znacznie przekroczone. Leki wycofano z obrotu, w związku z ochroną pacjentów przed potencjalnym zagrożeniem.

Zdjęcie Co możemy kupić zamiast wycofanego Ranigastu? Jest alternatywa! #2

Co stosować zamiast Ranigastu?

Zamiast popularnego leku na zgagę Ranigast, który w swoim składzie zawierał substancję czynną ranitydynę, pacjenci mogą sięgać po leki IPP- inhibitory pompy protonowej lub leki z famotydyną.

Zdjęcie Co możemy kupić zamiast wycofanego Ranigastu? Jest alternatywa! #3

Czym jest famotydyna?

Famotydyna to bezpieczny preparat, który już w ciągu 24 godzin jest w stanie zmniejszyć wydzielanie kwasów żołądkowych o 70%. Działa szybko i jest skuteczna w leczeniu dolegliwości układu trawiennego, zgagi, refluksu, w przypadku prewencji wrzodów żołądka i dwunastnicy. Powinna być stosowana przez osoby dorosłe, nie wolno podawać jej dzieciom i osobom w podeszłym wieku, także tym z niewydolnością nerek. Może wchodzić w interakcje, podczas przyjmowania leków alkalizujących (zobojętniających). Dostępne w aptekach leki z famotydyną, to np. Famidyna, Famogast, Apo-Famo, Ulfamid.

Zdjęcie Co możemy kupić zamiast wycofanego Ranigastu? Jest alternatywa! #4

Czym są leki IPP?

Leki IPP, czyli inhibitory pompy protonowej, do których należą omeprazol, pantoprazol, esomeprazol i lanzoprazol, są często stosowane w leczeniu zgagi, choroby refluksowej i kwaśnego odbijania.bardzo skuteczne w terapii problemów gastrologicznych i działają lepiej, niż leki zobojętniające wydzielanie kwasu żołądkowego. Nie możemy ich jednak stosować bez ograniczeń. Mogą powodować działania niepożądane, takie jak zaburzenia mikroflory jelitowej, zmniejszenie wchłaniania wapnia, ryzyko wystąpienia zapalenia nerek czy płuc. Leki z IPP dostępne w aptekach, to m.in. Controloc, Gastrostad, Noacid, Panrazol, Pantoprazol, Ranloc.

Zdjęcie Co możemy kupić zamiast wycofanego Ranigastu? Jest alternatywa! #5