Jakich leków unikać, gdy świeci słońce?

Katarzyna
Zdrowie
17.08.2020 22:03
Jakich leków unikać, gdy świeci słońce?

Słońce świeci, więc wielu z nas zażywa kąpieli słonecznych w te ostatnie ciepłe dni. Należy jednak pamiętać, że ze słońcem nie należy przesadzać. Podczas opalania powinno się stosować odpowiednie ochronne kremy z filtrem oraz osłaniać głowę. Słońce wchodzi również w reakcję z niektórymi lekami i może wywoływać oparzenia czy obrzęk. Przeczytajcie poniższy artykuł i sprawdźcie, które leki w kontakcie ze słońcem mogą doprowadzić do niebezpiecznych interakcji.

Zdjęcie Jakich leków unikać, gdy świeci słońce? #1

Reakcja fotoalergiczna i fototoksyczna

Leki występują m. in. w formie maści, kropel, tabletek czy syropów. Można je więc stosować doustnie lub miejscowo w zależności od choroby. W połączeniu ze słońcem niektóre medykamenty mogą powodować różne reakcje i zmiany skórne, które nazywa się fotodermatozą. Przyjmowanie leków w połączeniu ze słońcem może powodować dwie nadwrażliwości, a mianowicie reakcję fotoalergiczną i fototoksyczną.

Reakcja fotoalergiczna

Niektóre leki w połączeniu ze słońcem mogą spowodować reakcję alergiczną. Objawia się ona między innymi wystąpieniem pokrzywki, wysypki, rumienia lub małych grudek na skórze. Skutki pojawiają się dopiero po dobie lub dwóch od wystawienia się na promienie słoneczne. Odpowiedź immunologiczna nie jest powiązana z dawką leku ani długością przebywania na słońcu. Do reakcji fotoalergicznej może dojść nawet zimą.

Zdjęcie Jakich leków unikać, gdy świeci słońce? #2

Reakcja fototoksyczna

Reakcja fototoksyczna natomiast objawia się zmianami skórnymi, które są podobne do oparzeń, ponieważ występują wtedy pęcherze, zaczerwienienie oraz obrzęk. Objawiają się one na skórze szybciej niż te fotoalergiczne, ponieważ widać je już w ciągu kilku godzin od kontaktu skóry z promieniami słonecznymi. Im dłużej będziemy przebywać na słońcu, tym większe zmiany skórne się pojawią.

Wrażliwe leki

Nie należy przyjmować niektórych leków i wychodzić na mocne słońce, ponieważ może dojść do poważnych reakcji organizmu. Z opalania powinny zrezygnować osoby, które przyjmują takie leki jak np.:

-antybiotyki,
-leki przeciwalergiczne,
-leki przeciwbólowe,
-leki kardiologiczne,
-leki przeciwgrzybicze,
-leki przeciwcukrzycowe.

Zdjęcie Jakich leków unikać, gdy świeci słońce? #3

Antybiotyki

Jeśli zażywamy kąpieli słonecznej i antybiotyki może zdążyć się, że dostaniemy fotoczulenia i reakcji fototoksycznej. Wywołują ją przeważnie antybiotyki z grupy sulfonamidów, czyli – popularny Biseptol i Bactrim, Doxycyclinum czy Unidox Solutab.

Podobną relacje mogą wywołać również antymykotyki, które są stosowane w czasie terapii grzybicznej. Jeśli nie chcemy zrezygnować z opalania przez przyjmowane antybiotyki, wtedy warto poprosić lekarza, aby zmienił je na inne, które zawierają w sobie np. amoksycylinę, azytromycynę czy klarytromycynę.

Leki przeciwalergiczne

Gdy przyjmujemy leki na alergie, wtedy powinniśmy zrezygnować z opalania. Leki, które zawierają w sobie klemastynę (Clemastinum), cetyryzynę (np. Zyrtec, Allertec) czy loratadynę (np. Claritine, Loratan) mogą wywołać reakcje fotoalergiczną lub fotoksyczną. Zawsze należy skonsultować z lekarzem, co wolno nam robić przy przyjmowaniu leków alergicznych, a czego powinniśmy się wystrzegać.

Leki przeciwbólowe

Nie wszystkie leki przeciwbólowe powinno się łączyć z kąpielą słoneczną. Z nadmiaru słońca powinniśmy zrezygnować, jeśli przyjmujemy leki takie jak Ibuprom, Nurofen, Ibum, Dolgit, Apo, Ketolek, Ketonal, Opokan-keto czy Voltaren. Negatywne skutki może również przynieść połączenie pyralginy ze słońcem, dlatego bezpiecznej jest wziąć podczas upałów Apap, Panadol lub Gripex na ból lub stan zapalny.

Leki kardiologiczne

Niepożądane reakcje mogą wystąpić również, wtedy gdy przyjmujmy leki na nadciśnienie czy inne choroby serca i będziemy zbyt długo przebywać na słońcu. Może dojść wtedy do przebarwień skóry lub zmian, które będzie później ciężko usunąć.


Leki dla cukrzyków

Leki hipoglikemizujące, czyli te, które są stosowane w leczeniu cukrzyków, mogą też powodować reakcje fototoksyczne lub fotoalergiczne. Najczęściej obserwuje się zmiany u osób, które przyjmują np. Metformax, Etform, Avamina, Glucophage czy Siofor.

Zdjęcie Jakich leków unikać, gdy świeci słońce? #4


Maści dermatologiczne

Lato i upały to nie najlepszy czas dla osób zmagających się z problemem trądziku. Maści, które stosuje się na takie zmiany skórne, nie powinny mieć styczności ze słońcem, ponieważ zawierają w sobie np. antybiotyki, antymykotyki i nadtlenek benzoilu, które mogą rozjaśnić naszą skórę.

Działa tak między innymi maść Duac, Benzacne czy Skinoren. Na słońce nie można się również wystawiać wtedy, gdy stosujemy maści z witaminą A lub używamy preparatów przeciwłupieżowych.

Zdjęcie Jakich leków unikać, gdy świeci słońce? #5

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną