Wybory korespondencyjne: każdy powinien mieć skrzynkę pocztową?

Katarzyna

Dom

02.05.2020 17:57

Wybory korespondencyjne: każdy powinien mieć skrzynkę pocztową?

Wybory prezydenckie w tym roku budzą wiele kontrowersji. Obecnie jest to temat na równi ważny jak koronawirus. Jedna z ugrupowań uparcie dąży do przeprowadzenia wyborów w tym roku oraz w terminie zgodnym z Konstytucją. Nie zważają oni na obecny stan, w jakim znalazła się Polska oraz jej obywatele, a mianowicie na stan zagrożenia epidemicznego.

Zdjęcie Wybory korespondencyjne: każdy powinien mieć skrzynkę pocztową? #1

Wybory korespondencyjne


W tym roku jednak wybory nie mogą się odbyć metodą tradycyjną, czyli przy pomocy kart do głosowania, urn oraz lokali wyborczych, ze względu na pandemię koronawirusa. Partia rządząca znalazła jednak innym sposób, który pozwoli na terminowe przeprowadzenie wyborów. Chodzi tu o wybory korespondencyjne, gdzie karty do głosowania miałyby zostać przekazane obywatelom w formie listu przez pracowników Poczty Polskiej.

Pomysł ten budzi wiele wątpliwości oraz kontrowersji zarówno u przeciwnej partii, jak i wśród obywateli. Jak się jednak okazuje lokale, które są wynajmowane od Poczty Polskiej, nie posiadają skrzynki pocztowej. Takich lokali mieszkalnych jest około tysiąca. W takim wypadku sama Poczta Polska uniemożliwi swoim najmującym wzięcie udziału w wyborach prezydenckich. Kara, jaka grozi za nieposiadanie skrzynki pocztowej to nawet 10 tysięcy złotych.Nie każdy posiada skrzynkę pocztową


Jak się jednak okazuje, nakaz posiadania skrzynki pocztowej nie jest przestrzegany już od dłuższego czasu. Osoba wynajmująca lokal od Poczty Polskiej przyznaje, że to, co może zrobić w tym czasie, to zakupienie i zamontowanie tymczasowej skrzynki na listy na własny koszt.

Najemca nie ma jednak obowiązku samemu zatroszczyć się o skrzynkę pocztową, ponieważ jest to zadanie wynajmującego. Sytuacja jest na tyle kuriozalna, że wynajmującym w tym wypadku jest Poczta Polska. Wobec zbliżający się wyborów prezydenckich wychodzi na to, że nie wszyscy są traktowani jednakowo, a sama poczta nie potrafi zadbać nawet o swoich najemców, a co dopiero o resztę obywateli.

Zdjęcie Wybory korespondencyjne: każdy powinien mieć skrzynkę pocztową? #2

Skrzynka pocztowa musi być


Przepisy, które regulują rozporządzenie z 2014 roku, jasno określają, jakie wytyczne musi spełniać skrzynka pocztowa. Zawarto w niej opis, z czego musi być ona wykonana oraz jakie powinna mieć wymiary, aby zmieściła się w niej koperta o formacie C4 (229 mm x 324 mm).

Powinna, ona pomieści przesyłki o grubości do 60 mm. Spora część Polaków nie posiada skrzynek na listy, a listonosz najczęściej zostawia je umieszczone w bramce lub wkłada za klamkę. Jednak w związku z możliwością przeprowadzenia wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej i wprowadzonymi karami za brak skrzynki pocztowej, wielu z nich zdecydowało się na jej zakupienie. W odniesieniu do poprzedniego roku, w analogicznym okres sprzedaż skrzynek pocztowych wzrosła o dwa tysiące procent.