Żeń-szeń a leki. Z czym go nie spożywać?

Patrycja
Zdrowie
05.03.2020 23:57
Żeń-szeń a leki. Z czym go nie spożywać?

Zeń-szeń wykorzystywany jest w medycynie już od ponad 4000 lat. Jego zdrowotne właściwości są bardzo rozległe i niezwykle cenione. Jednak nie powinien być stosowany przez każdego, a lista przeciwwskazań do jego stosowania jest bardzo długa.

Zdjęcie Popularny żeń-szeń nie współgra ze wszystkimi lekami! Sprawdź czy możesz go brać! #1

Wyróżniamy kilka rodzajów żeń-szenia – koreański, amerykański, syberyjski, japoński i chiński. Każdy z nich ma szereg, wyjątkowych właściwości zdrowotnych. Zawdzięczają je wielu substancjom aktywnym, których nie znajdziemy w żadnej innej roślinie. Pobudzają pracę serca, działają przeciwzakrzepowo, obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, podnoszą libido - zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, pomagają w zaburzeniach erekcji, a osobom zmęczonym przywracają energię, zwiększają odporność na stres, ułatwiają zapamiętywanie i zwiększają koncentrację, opóźniają procesy starzenia i łagodzą objawy menopauzy. Jednak nie każdy może się przekonać o jego cudownym działaniu.

Poza dobroczynnym działaniem ma także szereg przeciwwskazań i skutków ubocznych.

Żeń-szeń - przeciwwskazania:

 1. Nadciśnienie i choroby serca
 2. Zaburzenia krzepnięcia krwi (np.hemofilia)
 3. Hipoglikemia
 4. Ciąża i karmienie piersią
 5. Gorączka lub objawy stanu zapalnego organizmu

Zdjęcie Popularny żeń-szeń nie współgra ze wszystkimi lekami! Sprawdź czy możesz go brać! #2

Żeń-szenia nie łączymy z lekami:

 1. przeciwdepresyjnymi
 2. kardiologicznymi
 3. przeciwcukrzycowymi
 4. wpływającymi na krzepliwość krwi

Niezależnie od tego, czy wyżej wymienione leki są lekami nowej, czy starszej generacji, czy bierzemy je w małych, czy dużych dawkach, rzadko czy często nie należy łączyć ich z preparatami zawierającymi żeń-szeń. Połączenie takie może prowadzić do nadmiernego pobudzenia, bezsenności, wzrostu ciśnienia tętniczego, hipoglikemii, wydłużonego czasu krzepnięcia krwi (krwiaki, krwawienia).

Zdjęcie Popularny żeń-szeń nie współgra ze wszystkimi lekami! Sprawdź czy możesz go brać! #3

Skutki uboczne, jakie może wywoływać żeń-szeń to:

 1. Podwyższenie ciśnienia krwi
 2. Zaburzenie rytmu serca
 3. Biegunka
 4. Wysypka
 5. Senność
 6. Ból głowy
 7. Złe samopoczucie
 8. Nadciśnienie
 9. Wymioty
 10. Tkliwość piersi (najczęściej u kobiet po menopauzie)

Zdjęcie Popularny żeń-szeń nie współgra ze wszystkimi lekami! Sprawdź czy możesz go brać! #4

Żeń-szenia nie powinniśmy brać wieczorem, a także w przypadku, gdy spożywamy duże ilości kawy bądź innych substancji stymulujących organizm (zioła, suplementy). Kuracja preparatami zawierającymi żeń-szeń nie powinna być dłuższa niż 2 miesiące, a dzienna dawka nie większa niż 2g. Szczególnie polecane jest jego zażywanie dwa razy w roku - wiosną i jesienią.

Zanim zdecydujesz się na zakup preparatu z żeń-szeniem, zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty. Jeśli bierzesz wyżej wymienione leki, zrezygnuj z suplementacji. Jeśli wystąpią u Ciebie objawy niepożądane, natychmiast odstaw preparat zawierający żeń-szeń.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną