Masz cukrzycę i podróżujesz? O tym musisz pamiętać!

Katarzyna

Zdrowie

27.02.2020 23:39

Masz cukrzycę i podróżujesz? O tym musisz pamiętać!

Niektóre choroby mogą ograniczać możliwości danej osoby. Nie wszystkie pozwalają na dalekie podróże czy wyjazdy w odległe miejsca. Osoby chore na cukrzycę jednak nie mają takiego problemu. Mogą odbywać zagraniczne wyjazdy czy podróże służbowe. Jest to jednak choroba, która wymaga odpowiedniego przygotowania się do zaplanowanego wyjazdu. Powinno się wtedy zastosować kilka środków ostrożności, które będą mogły zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Jeśli chcesz je poznać, przeczytaj artykuł do końca.

Zdjęcie Masz cukrzyce i podróżujesz? O tym musisz pamiętać! #1

Leki i opieka przede wszystkim

Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę możesz to zrobić tylko pod warunkiem, że twój stan zdrowia jest stabilny. W związku z tym należy udać się do lekarza, aby otrzymać fachową ocenę swojego stanu zdrowia. Jeśli lekarz będzie miał jakieś zastrzeżenia, to na pewno ci o tym powie. Może się również stać tak, że zabroni ci wyjazdu lub będzie kazał odłożyć go w czasie. Powinnaś go również poprosić o wypełnienie raportu medycznego. Dokument ten zawiera informację na jaki rodzaj cukrzycy chorujesz oraz opisuje przebieg leczenia choroby. To dzięki niemu będziesz w stanie przetransportować leki za granicę.

Potrzebne leki

Gdy otrzymasz zielone światło od lekarza, wtedy powinnaś się zająć lekami, które musisz wziąć ze sobą w podróż. Powinna ich być wystarczająca ilość, aby nie zabrakło ci ich podczas wycieczki. Oprócz leków ważne jest abyś zadbała o swoje bezpieczeństwo i starała się chronić przed urazami. Leki, które bierzesz każdego dnia powinny znajdować się jak najbliżej ciebie. Zdecydowanie nie należy umieszczać ich w bagażu podręcznym. Taka sama zasada tyczy się gleukometru, strzykawek, wstrzykiwaczy do insuliny lub innych potrzebnych narzędzi.

Opieka medyczna

Warto przed wyjazdem rozeznać się, czy w miejscu, do którego chcesz pojechać i sprawdzić czy będziesz miała dostęp do opieki zdrowotnej, jeśli faktycznie będziesz jej potrzebować. Dobrze jest wiedzieć, gdzie w danym miejscu są przychodnie lub gdzie będzie można kupić leki, jeśli ich zabraknie. Chodzi tu przede wszystkim o wyjazdy zagraniczne, ponieważ wtedy mogą wystąpić niespodziewane problemy. W związku z tym warto wykupić ubezpieczenie, które pokryje koszty niespodziewanych wypadków.

Zdjęcie Masz cukrzyce i podróżujesz? O tym musisz pamiętać! #2

Posiłki spożywaj świadomie

Gdy wybierasz się w odległe miejsce to droga tam zazwyczaj jest długa. Dlatego warto mieć zawszy przy sobie coś do jedzenia, jak na przykład krakersy czy batoniki owocowe. Nie zawsze na opakowaniach podawane są istotne dla cukrzyków informacje. Zjedzenie takiego produktu może negatywnie odbić się na zdrowiu. Lepiej jest zapytać kogoś co znajduje się w danym daniu niż później mieć przez to problemy. Jeśli spożywasz potrawę, której nie znasz najlepiej o wszystko się wypytać.

Poczytaj o komarach i panującym tam klimacie

Osoba chora na cukrzyce, przed wybraniem się w podróż, powinna poczytać o klimacie jaki tam panuje. Przede wszystkim warto poszukać informacji o występowaniu tam komarów i insektów. Mogą one przenosić na ludzi groźne choroby, które w połączeniu z cukrzycą mogą dać nieprzyjemne skutki. A takich sytuacji na wakacjach na pewno trzeba się wystrzegać. Warto również wybierać się w cieplejsze kraje, ponieważ niska temperatura zmniejsza wchłanianie się insuliny do organizmu.