Huragan Ciara już w Polsce? Czy mamy się czego bać? Gdzie będzie wiało najmocniej?

Agnieszka

Lifestyle

Feb. 10, 2020, 9:30 a.m.

Huragan Ciara już w Polsce? Czy mamy się czego bać? Gdzie będzie wiało najmocniej?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla osób mieszkających na południu Polski. Od niedzieli mamy do czynienia z bardzo silnym wiatrem. Najwyższy, trzeci stopień niebezpieczeństwa dotyczy województwa opolskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego. To tam zostały wysłane SMS z alertem RBC. Ostrzeżenie dotyczy jednak całej Polski.

Zdjęcie Huragan Ciara już w Polsce? Czy mamy się czego bać? Gdzie będzie wiało najmocniej? #1

Huragan Ciara (niż Sabine) nad Polską

W niedzielę wystosowano ostrzeżenie meteo o nadchodzącym silnym wietrze. Huragan Ciara wywołał już spore zniszczenia i powodzie w zachodniej Europie. W Polsce ostrzeżenie obowiązuje do godziny 21:00 w poniedziałek. Wiatr może sięgać aż 100 km/h.

Również w Polsce doszło już do ogromnych zniszczeń. Kilka tysięcy gospodarstw domowych zostało odciętych od prądu. W wyniku silnego wiatru 41 budynków zostało uszkodzonych, w tym 28 budynków mieszkalnych. W całej Polsce strażacy w nocy z niedzieli na poniedziałek musieli interweniować ponad tysiąc razy. Najczęściej wzywani byli z powodu połamanych drzew, zerwanych dachów i zniszczonych słupów energetycznych. W niedzielę wieczorem odwołano przyloty do Wrocławia z Frankfurtu, Monachium i Paryża. Natomiast w poniedziałek zostaną odwołane przyloty z Amsterdamu i po raz kolejny z Monachium.

Zdjęcie Huragan Ciara już w Polsce? Czy mamy się czego bać? Gdzie będzie wiało najmocniej? #2
Źródło:https://www.facebook.com/GrzegorzPLB/posts/1622475437893312

W ciągu dnia nie będzie lepiej. Czekają nas podmuchy wiatru o prędkości do 100 km/h oraz całodniowe opady deszczu. Najwyższy stopień zagrożenia w poniedziałek dotycz województwa podkarpackiego. Najbardziej zagrożone są też województwa dolnośląskie i opolskie. Jednak w całej Polsce istnieje niebezpieczeństwo związane z huraganem:

Zagrożenie 1-szego stopnia (najniższe): północne powiaty kraju, województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Zagrożenie 2-go stopnia: większość Polski.