Awaria kas fiskalnych w całej Polsce!

Agnieszka

Newsy

03.01.2020 10:29

Awaria kas fiskalnych w całej Polsce!

Od początku 2020 roku mamy do czynienia z awarią kas fiskalnych Delio marki Novitus. W drukarkach fiskalnych zegar działa nieprawidłowo, przez co nie ma możliwości wydrukowania ważnego paragonu. Producent zapewnia, że naprawi problem, jednak to może przysporzyć jeszcze większych problemów. Dlaczego?

Zdjęcie Awaria kas fiskalnych w całej Polsce! #1

Problem dotyczy co najmniej kilku tysięcy urządzeń tej firmy. Kina, sklepy, i inne punkty sprzedaży posiadające te kasy fiskalne mają więc spory problem z dokonaniem transakcji.

Nieprawidłowo działające kasy fiskalne trzeba wysłać do producenta, który zapewnia, że usunie usterkę i poniesie koszty naprawy. Problem polega jednak na tym, że naprawa może zostać zakwestionowana przez Główny Urząd Miar.

- Mam poważne wątpliwości co do legalności tych napraw. Próba w tym momencie jakiejś zmiany w urządzeniu, które przeszło proces homologacji, może naruszać zatwierdzenie GUM-u. Tam oczywiście doszło do awarii systemu, ale nie jestem pewny, czy producent może w tej chwili ingerować w te kasy - tłumaczy ekspert Kamil Rybikowski.

Czym jest system homologacji?

System ten stanowi potwierdzenie, że kasa fiskalna prawidłowo rejestruje i raportuje dane transakcji. W głównej mierze chodzi o naliczanie podatku VAT. Ingerowanie w działanie urządzenia może więc ściągnąć podejrzenia urzędów państwowych. Kamil Rybikowski przypomina też, że właściciel kasy fiskalnej nie ma prawa dokonywać “samowolnych” napraw urządzenia. Wszelkie zmiany wprowadzane na własną rękę są bowiem nielegalne.