Ten organ pełni 500 różnych funkcji w Twoim organizmie. Zadbaj się o niego!

Ten organ pełni 500 różnych funkcji w Twoim organizmie. Zadbaj się o niego!
03Sty

Zioła mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Na różne dolegliwości stosuje się różne zioła. Również wątroba może zostać przez nie wspomagana. Rośliny wpływają na oczyszczanie, regeneracje i
wspomagają prace tego organu. Będą one pomocne przy dolegliwościach spowodowanych złą dietą czy przy zapaleniu i marskości wątroby.

Zdjęcie Te zioła wspomogą pracę wątroby #1

Warto zamiast kupować leki, sięgnąć do apteczek naszych babć. Na rynku obecnie jest wiele preparatów, które służą do leczenia czy przeciwdziałania chorobom wątroby, w których głównym składnikiem są zioła takie jak ostropest plamisty, lukrecja, dziurawiec i karczoch. Poniżej przeczytacie trochę więcej o tych ziołach wspomagających wątrobę. \

Ostropest plamisty

Zioło to jest stosowane od wieków na problemy z wątrobą. Ekstrakt z łupin tego zioła jest bogaty w sylimarynę, flawonoidy, fitosterole, białka, kwasy organiczne, witaminy C i K oraz sole mineralne. Tabletki z ostropestu plamistego mają właściwości ochronne, detoksykujące, przeciwoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Rośliny te pomagają na trawienie oraz wspomagają wydzielanie żółci. Można z nich zrobić napar. Łyżeczkę nasion tych ziół należy zalać 250 ml wrzątku i odłożyć na 10-15 minut. Tak powstały napar można pić 3 razy dziennie. Pomaga on na uszkodzenia wątroby o podłożu toksyczno-metabolicznym. Można go również pić przy kuracjach antybiotykiem, zatruciu alkoholem, a nawet i przy chemioterapii.


Wyciągi z karczocha


Kolejnym znanym ziołem dobrze działającym na wątrobę są liście i korzenie karczocha. Roślina ta jest bogata w cynarynę, kwas kawowy, trójterpeny, flawonoidy, sterole, garbniki, inulinę. To źródło witamin A, C i tych z grupy B oraz potasu, wapnia, magnezu czy żelaza. Leki ziołowe, które mają w sobie ekstrakt z karczocha są dostępne w formie kapsułek, drażetek, kropli, saszetek do zaparzania lub tabletek. Rośliny te pomagają przy obniżaniu poziom cholesterolu, stabilizują stolec oraz działają ochronnie na miąższ wątroby. Są pomocne również gdy chcemy poprawić łaknienie lub obniżyć ciśnienie krwi. Maja też właściwości żółciotwórcze, żółciopędne, przeciwwzdęciowe i antyoksydacyjne. Karczoch to świetne zioło na stłuszczenie, marskość i przewlekłe zapalenie wątroby.

Zdjęcie Te zioła wspomogą pracę wątroby #2

Dziurawiec


Jeżeli chcemy skupić się na oczyszczeniu wątroby, wtedy warto sięgnąć po dziurawiec. Posiada on flawonoidy, które mają działanie rozkurczowe na drogi żółciowe. Można go również stosować, gdy mamy problemy z kamieniami. Dziurawiec ma cechy żółciopędne. Jeśli spożyliśmy tłusty posiłek i jest nam ciężko, wtedy również warto sięgnąć po te zioła. Możemy go dostać w różnych formach takich jak olejek, susz, nalewka, krem czy najzwyklejsze tabletki. Z dziurawca można również wycisnąć sok lub zrobić napar z jego liści i kwiatów. Spożywanie go w formie pitnej dwa razy dziennie pomoże zlikwidować problem wzdęć.


Lukrecja


Lukrecja to roślina posiadając właściwości regenerujące wątrobę. Jej czynnik komponentem jest glicyryzyna, która ma cechy przeciwzapalne. Lukrecja pobudza endogenną produkcję interferonu i normuje błony komórkowe, co zapobiega wirusom zapalenia wątroby dostać się do wnętrza komórki. Zioło to ma również działanie antyoksydacyjne i spowalnia peroksydację lipidów. Spożywanie lukrecji pomniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby u osób chorych na przewlekłe zapaleniem wątroby. Zioło te najbezpieczniej przyjmować w postaci naparu, tabletek czy ekstraktu.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja