Kiwano jest owocem pochodzącym z Afryki. Jego smak można porównać do zmiksowanego kiwi z bananem. Owoc ten jest źródłem wielu witamin i minerałów. Jest tez kopalnią związków o charakterze antyoksydacyjnym. Produkt ten bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie serca, wątroby
oraz nerek. Jego inna nazwa to ogórek kolczasty lub rogaty. Kiwano jest egzotycznym owocem, który wygląda jak połączenie cytryny i ogórka.
Produkt ten jest niskokaloryczny i posiada duże wartości odżywcze. Przypisuje się mu właściwości odmładzające i regeneracyjne przez co znalazł swoje miejsce w kosmetyce ale i również w medycynie naturalnej. Można go zaprosić do kuchni, ponieważ jest składnikiem wielu deserów czy konfitur.
Jak wygląda kiwano?
Owoc ten ma pociągły kształt oraz pomarańczową skórkę. Cały pokryty jest kolcami, które na szczęście nie są ostre. Kiwano nie jest dużym owocem, ponieważ jego przeciętna długość to około 15 centymetrów, a waży do 300 g. W środku owoc ten przypomina granaty, które również maja w środku miąższ oraz liczne pestki. W kiwano miąższ jest jednak zielono-żółty a nie czerwony. Nazwa pochodzi od połączenia kiwi z bananem, ponieważ tak właśnie smakuje.
Wartości odżywcze
Kiwano jest niskokaloryczne i zawiera w sobie dużo wartości odżywczych. Sto gram tego owocu dostarcza tylko 44 kalorie. Posiada on małe ilości węglowodanów i tłuszczów, jednak ma w sobie sporo witamin B i C oraz składników mineralnych. Jest również źródłem beta karotenu, potasu, fosforu, żelaza i cynku.
Kiwano – wpływ na zdrowie
Kiwano ma duże właściwości prozdrowotne. Witaminy i minerały, które się w nim znajdują zapewniają właściwą pracę układu sercowo-naczyniowego, a dzięki temu bronimy się przed różnymi przypadłościami, m.in. nadciśnieniem tętniczym i miażdżycą. Kiwano jest źródłem naturalnych antyoksydantów, które mają wpływ na nasz układ immunologiczny . Dzięki niemu wzrasta odporność organizmu. Kiwano wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wątroby i nerek. Dzięki witaminom z grupy B w nim zawartych, poprawia się nam pamięć oraz uwaga. Kiwano jest źródłem kwasu foliowego oraz jest niskokaloryczny, a więc polecany osobom z nadwagą. Wspomaga mechanizm przemiany materii co skutkuje regularnymi wypróżnieniami oraz zapewnia prawidłowe działanie narządu wzroku.
Kiwano w kuchni
Kiwano jak każdy owoc jest składnikiem różnych deserów. Można też z niego robić konfitury, sałatki owocowe oraz dżemy. Tak samo jaki kiwi czy banana, można go jeść na surowo lub w połączeniu z jogurtem naturalnym. Kiwano dobrze czuje się w towarzystwie kurczaka, ryżu oraz potraw rybnych. Jest też bardzo chętnie wykorzystywany do dekoracji , ponieważ potrafi utrzymać świeżość nawet przez 6 miesięcy, jeśli jest dobrze przechowywany.
Kiwano ma wiele zastosowań, a jego właściwości sprawiają, że nie jest łatwą rośliną do
hodowania, ponieważ już przy temperaturze poniżej 15 stopni Celsjusza przestaje rosnąć. Można
posadzić go jednak w przydomowym ogródku, należy jednak zapewnić mu najlepsze warunki wzrostu
poprzez nawadnianie i spulchnianie gleby. Po dwóch tygodniach od czasu kwitnienia roślina ta wydaje
owoce, które najlepiej zbierać, gdy są pomarańczowe.