10 sygnałów, że twoja gospodarka hormonalna jest zaburzona

Ewelina
Zdrowie
16.12.2019 21:30
10 sygnałów, że twoja gospodarka hormonalna jest zaburzona

Hormony to substancje pełniące ważne funkcje w ludzkim organizmie. Regulują wszystkie najważniejsze procesy życiowe, wpływając tym samym na trawienie i metabolizm, rekonwalescencję czy życie seksualne. Wiele osób nie jest świadomych faktu, ż nasze zdrowie psychiczne także związane jest z dystrybucją związków chemicznych. Nieprawidłowe stężenie hormonów i zła gospodarka hormonalna wiążą się z wieloma niepożądanymi skutkami zdrowotnymi. Przyjrzyjmy się 10 najczęstszym z nich.

Zmiany apetytu
Mogą być skutkiem produkowania przez organizm nieprawidłowych ilości greliny, nazywanej też czasem hormonem głodu. Niedobór skutkuje brakiem apetytu, nadmiar zwiększonym łaknieniem. Innym hormonem regulującym apetyt jest leptyna, która odpowiada za poczucie sytości. Nieprawidłowe jej stężenie może skutkować np. ciągłym poczuciem głodu.

Nieuzasadnione zmiany nastroju
Jeżeli ciągle dotykają cię emocje, których źródła nie potrafisz racjonalnie zidentyfikować, być może są one skutkiem braku równowagi hormonalnej. Wybuchy gniewu i agresja, płacz, złość i depresja. Wszystko to związane jest a z aktywnością z byt małej lub zbyt dużej ilości hormonów takich jak estrogen, progesteron, dopamina czy serotonina.

Zdjęcie 10 sygnałów, że twoja gospodarka hormonalna jest zaburzona #1

Nieustanne bóle głowy
Przyczyn bólu głowy może być mnóstwo, poczynając od zmęczenia a kończąc na wadach kręgosłupa w odcinku szyjnym. U wielu kobiet można jednak zaobserwować bóle głowy przy obniżeniu poziomu estrogenów w organizmie. Przy częstych i intensywnych bólach leki przeciwbólowe już jednak nie pomogą, trzeba będzie zastosować terapię hormonalną aby przywrócić w organizmie równowagę

Nieregularny okres
Obfite krwawienia, bóle menstruacyjne, nieregularne miesiączki. Przy tych przypadłościach postaw na badania i konsultację lekarską. Być może problemowi można zaradzić regulując poziom hormonów.

Mgła mózgowa. Czym jest i z czego wynika
To nic innego jak niespodziewane momenty utraty pamięci. Często mylnie zjawisko to utożsamiane jest ze starzeniem i chorobami starczymi. Prawda jest taka, że równie dobrze może być efektem zaburzonej gospodarki hormonalnej. Dotyczy to szczególnie kobiet w okolicach menopauzy na skutek spadku stężenia estrogenów.

Trądzik
Może być efektem wydzielania nieprawidłowych ilości testosteronu, które przekładają się na nadmierną produkcję sebum.

Zdjęcie 10 sygnałów, że twoja gospodarka hormonalna jest zaburzona #2

Przybieranie na wadze
Nawet najlepsza dieta ułożona przez wyspecjalizowanego dietetyka i regularne treningi z profesjonalnym trenerem osobistym mogą nie pomóc w walce z otyłością. Zaburzona gospodarka hormonalna (będąca często efektem chorób nabytych lub tych o podłożu genetycznym) może spowolnić lub nawet zastopować utratę wagi. Innym skutkiem ubocznym może być gromadzenie wody w organizmie.

Oziębłość seksualna
Jeżeli do tej pory czerpałaś satysfakcję z seksu, ale ostatnio obserwujesz brak zainteresowania tą sferą życia, może to być związane z nierównowagą chemiczną w organizmie. Szczególnie niższy niż normalnie poziom estrogenu wywołuje takie dolegliwości jak suchość pochwy, ból piersi przy dotyku i brak popędu.

Zaburzenia snu
Hormony regulują też nasz cykl dobowy. Problemy z bezsennością czy nieustająca ospałość mogą świadczyć o zaburzeniu gospodarki hormonalnej.

Kłopoty z trawieniem
Zespół jelita drażliwego to najczęstsza przypadłość współczesnych czasów. Związana jest z między innymi z nieodpowiednim poziomem hormonów, który zaburza procesy trawienne. Dzieje się tak dlatego, że w przewodzie pokarmowym znajdują się receptory hormonalne, które stymulują procesy trawienne.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną