Spleśniałe ciastka i zepsute ryby - kontrole w polskich sklepach ujawniły szokującą prawdę

Spleśniałe ciastka i zepsute ryby - kontrole w polskich sklepach ujawniły szokującą prawdę
13Gru

Gigantyczne zaniedbania w sklepach, nieświeże produkty, zawyżanie cen to wyniki kontroli służb sanitarnych w Polskich sklepach. Kontrolę przeprowadzono na początku 2019 roku w ponad 160 marketach. Niestety w 130 z kontrolowanych placówek wystąpiły ogromne nieprawidłowości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje klientów, na co powinni uważać podczas zakupów.

Zaniedbania w sklepach spożywczych

Inspekcja handlowa skontrolowała ponad 160 sklepów spożywczych w całej Polsce. 80% z kontrolowanych placówek wykazało spore nieprawidłowości. Jakie miejsca były sprawdzane? Kontrolowano głównie sklepy oferujące produkty na wagę i na sztuki, oprócz tego inspekcja zajrzała też do sklepów rybnych i piekarni. To, co zostało wykryte zaszokowało wszystkich, głównie nic niepodejrzewających klientów.

Zdjęcie Spleśniałe ciastka i zepsute ryby - kontrole w polskich sklepach ujawniły szokującą prawdę #1
Jak oszukują sklepy?

Niestety klienci sklepów spożywczych muszą nieustannie mieć się na baczności. Nabywając produkty w marketach, należy dokładnie im się przeglądać. Inspekcja handlowa w trakcie kontroli wykryła szereg nieprawidłowości, dotyczących głównie świeżości produktów. Sprawdzonych zostało 1384 partie żywności, głównie placki, ciastka i cukierki. Ponad połowa kontrolowanych produktów okazała się nieprawidłowa zarówno pod względem oznakowania, jak i jakości. Ponad 60% ciastek, więcej niż 70% ryb oraz 3/4 pieczywa budziło ogromne zastrzeżenia. Co wykazały badania laboratoryjne?

  • Większa zawartość cukru w słodyczach niż ta, którą podano w składzie
  • Gumowate placki i ciastka, występujące w nich strzępy pleśni, barwniki, o których nie wspomniano w składzie
  • Bakalie zawierające konserwanty, których nie wymieniono na liście składników dostępnej dla klientów
  • Nieprzyjemny zapach ryb, niejednorodna struktura, rozpadanie się podczas obróbki kulinarnej

Zdjęcie Spleśniałe ciastka i zepsute ryby - kontrole w polskich sklepach ujawniły szokującą prawdę #2

Niewłaściwe oznakowanie produktów

Podczas kontroli wykryto nie tylko nieprawidłowości w zakresie świeżości i struktury produktów, ale tez oznakowania. Co to oznacza? Jak się okazuje przekłamaniu uległy składy produktów. Na 681 partii, ponad 62% było źle oznakowanych. W zestawieniu najgorzej wypadło zdecydowanie pieczywo. UOKiK poinformował między innymi o:

  • Wprowadzająca w błąd nazwa produktu (kule rumowe bez choćby śladowej ilości rumu w składzie)
  • Brak lub niepełne informacje o producencie
  • Nie pełne oznaczenie handlowe gatunków ryb
  • Ciasta "domowe" - pełne emulgatorów, regulatorów kwasowości, konserwantów
  • Brak listy składników na produktach, lub skład niezgodny z rzeczywistym

Zawyżanie cen i inne oszustwa

Kontrolerzy poszli o krok dalej i zdecydowali się sprawdzić również jakość obsługi w sklepach, przeprowadzając tzw. zakup kontrolowany. Okazało się, że w ponad 26 placówkach sprzedawcy zawyżali ceny produktów, sprzedając je w kwotach wyższych niż podane na półkach, mandatami ukarano ponad 45 osób. UKOiK postanowił również ukarać przedsiębiorców i poinformować o nieprawidłowościach wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno spożywczych.

następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja