Prawdopodobnie wiesz, że jedzenie migdałów (i ogólnie wszystkich orzechów) to świetny sposób na wprowadzenie zdrowego tłuszczu do diety. Orzechy są również bogate w białko,dlatego pomagają budować mięśnie i dają nam energię na cały dzień. Okazuje się, że te niepozorne nasiona mogą wiele wnieść do naszego życia i organizmu.
Dlaczego właśnie 20 migdałów?
Na potrzeby naszego doświadczenia wybraliśmy właśnie 20 migdałów, czyli około 30 gram. W porcji 30 gramów migdałów znajduje się 163 kalorii (choć istnieją pewne przesłanki, że może być bliższa 129 kaloriom), 5 gramów białka, 12 gramów głównie nienasyconego tłuszczu, 3 gramów błonnika i mniej niż jeden gram cukru. Taka porcja migdałów może być satysfakcjonującą i pożywną przekąską lub smacznym dodatkiem do płatków owsianych na śniadanie, sałatki obiadowej lub zapiekanki na obiad.
Popraw zdrowie trawienne
Jedna z najnowszych informacji na temat korzyści zdrowotnych migdałów dotyczy zdrowia układu trawiennego. Codzienne spożywanie 20 migdałów wywołuje znaczące zmiany w mikroflory jelitowej. Dobre bakterie w jelitach, takie jak kwas mlekowy i bifidobakterie, służą do utrzymania silnej bariery jelitowej, która chroni przed złymi bakteriami.
Złe bakterie, które przekraczają barierę jelitową, powodują przewlekłe zapalenie, związane z różnego rodzaju dolegliwościami, w tym cukrzycą typu 2, chorobami serca, problemami zdrowia psychicznego, astmą i przewlekłymi infekcjami zatok, problemami skórnymi, chorobą Parkinsona, a nawet rakiem. Szokujące jest uświadomienie sobie, ile chorób cielesnych powstaje w jelitach.
Poczuj się lepiej
Substancje odżywcze dostarczane przez zjedzenie 30 gram migdałów są idealne do zaspokojenia głodu. Świetnie nadają się jako przekąski, jednocześnie zapobiegają późniejszemu podjadaniu. Białko, błonnik i tłuszcz razem sprawiają,że czujesz się najedzony i zadowolony, a różnorodny profil witamin i minerałów zapewnia ciału to, czego potrzebuje, aby prawidłowo funkcjonować. Największą przeszkodą w utrzymaniu zdrowego poziomu spożytych kalorii każdego dnia jest jedzenie pokarmów, które faktycznie sprawiają, że czujesz się usatysfakcjonowany, w przeciwnym razie z pewnością pojawi się w pewnym momencie.
Jeśli chcesz czuć się dłużej najedzony, powinieneś dłużej żuć migdały. Badanie z 2009 r. W American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że dokładne żucie zniszczyło ściany komórkowe migdałów w taki sposób, że składniki odżywcze były lepiej wchłaniane.
Osiągnij zalecaną dzienną dawkę dla ryboflawiny i witaminy E.
Ryboflawina jest kluczowym składnikiem odżywczym, który, jak się uważa, pomaga zapobiegać wszelkim problemom fizycznym, w tym migrenom, trądzikowi, skurczom mięśni, zespołowi cieśni nadgarstka, rakowi szyjki macicy i niektórym zaburzeniom krwi. Zjedzenie 20 migdałów dziennie zapewni Ci około 1/5 zalecanego dziennego spożycia. Witamina E jest przeciwutleniaczem, który może poprawić zdrowie serca i wspomóc układ odpornościowy, nie wspominając o innych zaletach takich jak gładka skóra i lśniące włosy. 30 gram migdałów oferuje prawie połowę RDA dla witaminy E. Inne wspaniałe źródła witaminy E to owoce morza, owoce (kiwi, mango, jeżyna, morela i awokado) oraz warzywa takie jak brokuły, czerwona papryka słodka, szpinak i szparagi.
Przyśpiesz swój metabolizm
Dwadzieścia migdałów zawiera również niewielkie ilości witamin z grupy B, tiaminy, niacyny, witaminy B6 i kwasu foliowego. Dokładny mechanizm nie jest znany, ale badania wskazują, że regularne spożywanie migdałów zapewnia do 15% przyśpieszenia tempa metabolizmu. To prowadzi do zwiększonego spalania tłuszczu i szczupłej tali, czego wszyscy pragniemy.
Utrzymuj mocne kości
Jedzenie 20 migdałów dziennie może pomóc w utrzymaniu mocnych kości. Dzięki temu mamy zapewnione około 20% dziennego zapotrzebowania na magnez i fosfor. Te składniki odżywcze współpracują ze sobą w celu zwiększenia gęstości kości.
Dostaniesz także niewielką ilość wapnia- budulca kości. Ostatnie badania dodatkowo uwzględniają rolę witaminy E w gęstości i sile kości, co jest kolejną zaletą witaminy E.
Popraw zdrowie serca
Spożywanie 20 migdałów dziennie może pomóc utrzymać zdrowe serce. Jednym ze sposobów, w jaki pomagają, jest obniżenie poziomu LDL, złego cholesterolu, który może prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej w naczyniach krwionośnych. Migdały zostały również powiązane ze zmniejszeniem przewlekłego stanu zapalnego, który jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do chorób serca. Orzechy ogólnie poprawiają warunki w wyściółce tętnic, a także mogą zmniejszać ryzyko zakrzepów krwi, które powodują śmiertelny atak serca. Zdrowe dla serca składniki migdałów obejmują nienasycone tłuszcze, kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik, sterole roślinne, l-argininę i witaminę E.
Niższy poziom cholesterolu
Poprawione zdrowie serca i niższy poziom cholesterolu idą w parze, ale możesz zwiększyć efekt obniżania cholesterolu podczas jedzenia migdałów, jedząc też ich skórki. Stwierdzono, że skóra migdałowa zawiera flawonoidy, które są roślinnymi pigmentami o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Uważa się, że flawonoidy współdziałają z zawartością witaminy E i witaminy C w orzechach, aby zwiększyć skuteczność przeciwutleniaczy i obniżyć poziom LDL (złego cholesterolu).
Miej więcej energii
Migdały świetnie nadają się do dostarczania trwałej energii, ponieważ zawierają optymalną równowagę węglowodanów, białka i tłuszczu. Mają również magnez, składnik odżywczy, który pomaga organizmowi wytwarzać energię poprzez metabolizowanie tłuszczu i węglowodanów. Coraz trudniej jest uzyskać wystarczającą ilość magnezu dziennie z samej diety, ponieważ gleba, na której uprawiane są nasze produkty, ma coraz niższy poziom tego minerału. Dlatego wielu z nas nie otrzymuje wystarczającej ilości magnezu w ciągu dnia, co jest tylko jednym z powodów, dla których czujemy się tak zmęczeni przez cały czas. Migdały są szczególnie bogatym źródłem magnezu z 80 gramami na 20 sztuk. To dobry początek do uzyskania RDA(zalecanej dziennej dawki) wynoszącej 400 gramów, ale suplementacja magnezu może być ostatecznie konieczna.
Ze względu na zrównoważone substancje odżywcze dostępne w migdałach, spożywanie 30 gram dziennie jest wysoce zalecanym nawykiem żywieniowym. Migdały mają jednak również stosunkowo dużo kalorii, dlatego należy zwrócić uwagę na rozsądną wielkość porcji. Ale dla szybszego metabolizmu, zwiększonej energii i wielu długoterminowych korzyści zdrowotnych, jedzenie 20 migdałów dzienne jest dobrym wyborem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Spróbuj już teraz!