Mycie okien przed Świętami. Jak zrobić to sprawnie i skutecznie? Poznaj kilka trików!

Emila

Dom

Nov. 24, 2019, 1:30 p.m.

Mycie okien przed Świętami. Jak zrobić to sprawnie i skutecznie? Poznaj kilka trików!

Mycie okien nie należy do najprzyjemniejszej części sprzątania. Wymaga to dużej pracy, a i tak ostatecznie możemy mieć problem ze smugami, co zmusza nas do powtórzenia czynności. Co więcej, za mycie okien należy się zabrać w odpowiednim momencie oraz z odpowiednim sprzętem. Jak zatem poradzić sobie z tą kłopotliwą częścią sprzątania? Poznaj kilka pomocnych porad, dzięki którym mycie okien nie będzie już takie problematyczne!

Zdjęcie Mycie okien – poznaj kilka pomocnych porad, aby pożegnać się ze smugami! #1

Kiedy myć okna?

Przede wszystkim należy unikać dni, podczas których promienie słoneczne żywo przebijają się do naszego pomieszczenia. Ciepło sprawia, że woda z płynem naniesiona na szybę bardzo szybko schnie, a to natomiast powoduje pojawienie się smug. Jeśli jednak mamy zamiar zabrać się za mycie okien w porze jesienno – zimowej, to najlepiej wybrać suchy dzień. Deszcz może popsuć całą naszą pracę.

Dodatkowo mycie okien przy niskiej temperaturze powinno odbywać się przy użyciu chłodnej wody. W innym przypadku możemy narazić szybę na pęknięcie. Zbyt duża różnica temperatur sprawia, że szkło zwyczajnie ulega zniszczeniu.

Mycie okien – krok po kroku

  • Przede wszystkim cały proces musimy zacząć od zebrania kurzu. Pod uwagę koniecznie musimy wziąć ramę okna! To tam osiada największa ilość kurzu, która przy myciu może osiąść na całą resztę okna co, jak można się domyślić, zniszczy naszą pracę.
  • Kolejnym krokiem jest mycie ramy okna. Tak samo, jak kurz, to tam osiada najwięcej brudu. Szczególnie w tych małych zakamarkach i kącikach, które zazwyczaj pomijamy, bo mamy trudny do nich dostęp.
  • Teraz przechodzimy do mycia szyby. Najlepiej jest zacząć od zewnętrznej strony. Wtedy szybciej uciekniemy z zimna oraz będziemy mieć łatwiejszy pogląd na szybę wewnętrzną – jesteśmy w stanie lepiej zauważyć, czy na szybie nadal znajduje się brud.
  • Mycie najlepiej zacząć od góry i stopniowo schodzić w dół. To pozwoli nam na pozbycie się całego kurzu i brudu, który mógł jeszcze zostać po wcześniejszych przygotowaniach.

Czego używać?

Równie bardzo ważną kwestią jest to, co używamy do mycia okien. Różne płyny do szyb mogą pozostawiać po sobie ślady, a więc czym możemy zastąpić te środki? Poznaj kilka pomysłów!

Ocet

Wystarczy wymieszać wodę z octem w proporcjach 1:1 i przelać do atomizera. Ocet doskonale pozbywa się brudu oraz możesz mieć pewność, że nie zobaczysz po nim ani jednej smugi.

Zdjęcie Mycie okien – poznaj kilka pomocnych porad, aby pożegnać się ze smugami! #2

Soda oczyszczona

Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy za mycie okien zabierają się dwa razy w roku. Jak wszystkim doskonale wiadomo, soda oczyszczona jest jednym z największych wrogów zabrudzeń, a więc doskonale poradzi sobie z brudem na oknach. Wystarczy, że 100ml sody wymieszasz z litrem wody i miękką ścierką oczyścisz okno. Następnie powycieraj papierem kuchennym i gotowe.

Sok z cytryny

Działa bardzo podobnie jak ocet. Doskonale radzi sobie z zabrudzeniami oraz nie pozostawia po sobie smug. Co więcej, pozostawia za sobą świeży cytrynowy zapach.

Co z resztkami włókien i kurzem?

Myjąc okna ścierkami bardzo często mamy do czynienia z resztkami włókien na szybie. Nawet jeśli ponownie przetrzemy okna na sucho, to niektóre paprochy nadal znajdują się na powierzchni. W tej sytuacji wystarczy użyć zwykłej papierowej gazety. Po umyciu okien można wziąć kawałek gazety i przetrzeć każdy zakamarek okna.

Jeśli chodzi o kurz, to również jest na to sposób. Aby wolniej osiadał na oknach, a my dzięki temu nie będziemy musieli często ich myć, to wystarczy do wody dodać kilka kropel gliceryny. W ten sposób kurz będzie trzymał się z daleka.

Od teraz szybko i wygodnie możesz zabrać się za mycie okien. Szczególnie że święta już za rogiem!