Jak dokarmiać ptaki zimą? Wiele osób robi to źle!

Jak dokarmiać ptaki zimą? Wiele osób robi to źle!

Późna jesień to doskonały moment na dokarmianie ptaków. Wraz z nadejściem mrozów i śniegu trudno im samodzielnie zdobywać pożywienie. Trzeba jednak mieć świadomość tego, w jaki sposób karmić ptaki. Poznaj kilka ważnych zasad.

Zdjęcie Jak dokarmiać ptaki zimą? Wiele osób robi to źle! #1

Kiedy rozpocząć dokarmianie?

Dzikie ptaki same radzą sobie ze zdobywaniem pożywienia przez większą część roku. Jednak zimą warto ich wspomóc. Późną jesienią należy umieszczać niewielką ilość pokarmu. W zimie możemy zwiększyć jej ilość.

WAŻNE:

Jeśli zdecydujesz się na dokarmianie ptaków, one szybko się przyzwyczają. Pamiętaj więc, aby zawsze dostawały one pokarm w tym samym miejscu. Nie przekładaj karmnika i nie zapominaj o dokładkach.

Czym karmić ptaki?

Najlepszym wyborem dla ptaków okazują się różnego rodzaju nasiona. Najbardziej cenią sobie słonecznik (łuskany jak i w skorupce). Oprócz słonecznika, ptaki zadowalają się też prosem, pszenicą i owsem.

Słonina

Kiedy temperatury spadną poniżej zera, przy karmniku możesz zawiesić również kawałek słoniny. MUSI ona jednak być niesolona. Sól zabija ptaki. Słoninę należy wymieniać na świeżą co 1-2 tygodnie. Ważne, aby nie wywieszać słoniny, gdy na zewnątrz panują dodatnie temperatury. Szybko się zepsuje i może zaszkodzić ptakom.

Orzechy i jabłka

Orzechy laskowe (koniecznie niesolone) będą idealną przekąską dla sikorek i dzięciołów. Kawałki jabłek i rodzynki uwielbiane są natomiast przez drozdy. Gatunki te zadowolą się jednak również nasionami wymienionymi wyżej.

Zdjęcie Jak dokarmiać ptaki zimą? Wiele osób robi to źle! #2

Karmienie ptaków wodnych

Pod żadnym pozorem nie wolno karmić ptaków wodnych, takich jak kaczki, czy łabędzie chlebem! Zanieczyszcza on ekosystem i szkodzi ptakom, ponieważ zawiera niezdrowe dla nich dodatki. Najlepszym wyborem będzie pokrojone w drobną kostkę warzywa, mrożony groszek, czy nasiona.

Kiedy przestać karmić ptaki?

Wczesną wiosną należy stopniowo ograniczać ilość pokarmu dla ptaków, aby zmotywować ich do poszukiwania na własną rękę oraz na przejście niektórych gatunków na owady. Wiele gatunków zmienia bowiem dietę z roślinnej na zwierzęcą wraz z nadejściem cieplejszych dni.

Agnieszka

true

Polecane