Jak wybrać dynię do jedzenia, a jak do ozdabiania? Poznaj cechy smacznej dyni

Agnieszka
Kulinaria
28.10.2019 10:04
Jak wybrać dynię do jedzenia, a jak do ozdabiania? Poznaj cechy smacznej dyni

Jesień to zdecydowanie najlepszy czas na dynię. Obecnie mamy dostęp do świeżej dyni. Nie musimy więc korzystać z tej przetworzonej. Z tego warzywa można zrobić naprawdę pyszne dania, jednak w pierwszej kolejności musimy trafić na dynię, która się do tego nadaje.

Zdjęcie Jak wybrać dynię do jedzenia, a jak do ozdabiania? Poznaj cechy smacznej dyni #1

Dynia, jak wszystkie inne warzywa i owoce nie zawsze ma taką samą jakość i smak. Zdarza się, że miąższ jest zupełnie bez smaku i aromatu. Często też można trafić na zepsutą już dynię, choć jej wygląd zewnętrzny na to nie wskazuje. To, jaką dynię należy kupić zależy też od jej przeznaczenia. Dynia, z której chcemy zrobić pyszne danie różni się od tej, z której będziemy przygotowywać ozdoby na imprezę Halloween.

Czym charakteryzuje się dobra dynia?

Skórka

Jeśli chcesz, aby dynia była miękka w środku, pozbawiona twardych, trudnych do usunięcia włókien, wybierz tę, która pozbawiona jest przebarwień. Zwróć też uwagę na to, czy skóra jest chropowata. Im bardziej chropowata, tym gorszy miąższ.

Ciężar

Im cięższa dynia, tym lepiej. Oznacza to, że miąższ jest soczysty i miękki. Zwróć też uwagę na intensywność koloru. Im mocniejsza barwa, tym więcej składników odżywczych.

Rodzaj

Najbardziej popularne są dynie zwyczajne, piżmowe i Hakkaido. Dynia piżmowa jest bardziej podłużna i ma grubą skórę. Dzięki temu doskonale nadaje się do przechowywania w zimie. Dynia Hakkaido ma na tyle miękką skórę, że nie trzeba jej obierać. Posiada też bardziej intensywny smak niż dynia zwyczajna.

Jaką dynię wybrać do gotowania, a jaką do ozdabiania?

Zdjęcie Jak wybrać dynię do jedzenia, a jak do ozdabiania? Poznaj cechy smacznej dyni #2

Dynia do ozdabiania

Jak sama nazwa wskazuje, najlepiej wybrać odmianę Halloween. Dobrze sprawdzi się też Big Rock, Charmant, Baby Pam, Baby Bear. Mają one miękką skórkę i łatwo usunąć z nich miękki miąższ. W sklepach zazwyczaj dynia posiada informacje o swojej odmianie. Jeśli jednak trafisz na dynię “bez nazwy”, wybierz tę o najbardziej miękkiej skórce. Dzięki temu wytniesz z niej dowolne kształty.

Dynia do gotowania

Zdjęcie Jak wybrać dynię do jedzenia, a jak do ozdabiania? Poznaj cechy smacznej dyni #3

Najlepszą odmiana dyni do przygotowania ciast, ciasteczek i innych wypieków jest Sweet Meat. Zupy natomiast zazwyczaj przygotowuje się z dyni o nazwie Red Kuri, Kabocha i Butternut. Jeśli chcesz przygotować farsz do pierogów, wybierz Acorn oraz Sweet Dumpling.

Bez względu na odmianę, każda dynia zawiera sporo wartości odżywczych. Warto więc korzystać, póki mamy dostęp do świeżych warzyw. Dynia jest źródłem beta-karotenu, witamin A, C, E, K i tych z grupy B oraz licznych minerałów. Jej składniki zapobiegają powstawaniu nowotworów.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną