Niektóre leki nie powinny być stosowane z innymi substancjami. Większość osób doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam jednak szkodliwe substancje, takie jak alkohol i narkotyki lub mocne leki nasenne i inne opioidy. Okazuje się, że dużym niebezpieczeństwem dla zdrowia może być zażywanie niektórych leków w połączeniu z...grejpfrutem.
Dlaczego to właśnie grejpfrut jest taki niebezpieczny?
Grejpfrut metabolizowany jest przy współudziale tych samych enzymów, co wiele leków. Z tego względu może on różnież wpływać na metabolizm niektórych substancji leczniczych. Prowadzi to do znacznego zwiększenia stężenia tych substancji we krwi, co grozi przedawkowaniem leku i związanymi z tym konsekwencjami. Za ten stan rzeczy odpowiedzialne są zawarte w grejpfrucie flawonoidy (naringenina, kwercetyna) i furanokumaryny.
Kiedy unikać spożywania grejpfruta?
Jeśli zażywasz leki, takie jak:
- Leki przeciwalergiczne (np. Hismanal)
- Leki obniżające cholesterol (np. lowastatyna i simwastatyna)
- Leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym i choroby niedokrwiennej serca
- Leków przeciwwirusowych stosowanych w przypadku HIV i AIDS
- Cyklosporyna
- Cyzapryd
- I wiele innych.
Jak uniknąć interakcji leków z grejpfrutem?
Pierwszym krokiem zawsze powinno być dokładne przeczytanie ulotki leku. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj o poradę lekarza lub farmaceutę. Aby uniknąć interakcji nie wolno spożywać owocu przez 4 godziny przed i 4 godziny po zażyciu leku mogącego wejść w interakcję. Warto jednak całkowicie wyeliminować grejpfruta i sok z tego owocu na czas trwania leczenia. Dla większego bezpieczeństwa, przyjmując leki mogące wchodzić w interakcję z grejpfrutem, unikaj również spożywania innych soków owocowych i wieloowocowych.
Uważać trzeba też na suplementy diety. Niektóre z nich, zazwyczaj te odchudzające, zawierają w sobie spora dawkę wyciągu z owocu grejpfruta. Warto więc dokładnie czytać ich skład znajdujący się na etykiecie.