Grejpfrut niebezpieczny dla zdrowia? Sprawdź dlaczego i kiedy musisz uważać!

Agnieszka
Zdrowie
16.10.2019 16:38
Grejpfrut niebezpieczny dla zdrowia? Sprawdź dlaczego i kiedy musisz uważać!

Niektóre leki nie powinny być stosowane z innymi substancjami. Większość osób doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam jednak szkodliwe substancje, takie jak alkohol i narkotyki lub mocne leki nasenne i inne opioidy. Okazuje się, że dużym niebezpieczeństwem dla zdrowia może być zażywanie niektórych leków w połączeniu z...grejpfrutem.

Zdjęcie Grejpfrut niebezpieczny dla zdrowia? Sprawdź dlaczego i kiedy musisz uważać! #1

Dlaczego to właśnie grejpfrut jest taki niebezpieczny?

Grejpfrut metabolizowany jest przy współudziale tych samych enzymów, co wiele leków. Z tego względu może on różnież wpływać na metabolizm niektórych substancji leczniczych. Prowadzi to do znacznego zwiększenia stężenia tych substancji we krwi, co grozi przedawkowaniem leku i związanymi z tym konsekwencjami. Za ten stan rzeczy odpowiedzialne są zawarte w grejpfrucie flawonoidy (naringeni­na, kwercetyna) i furano­kuma­ryny.

Kiedy unikać spożywania grejpfruta?

Jeśli zażywasz leki, takie jak:

  • Leki przeciwalergiczne (np. Hismanal)
  • Leki obniżające cholesterol (np. lowastatyna i simwastatyna)
  • Leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym i choroby niedokrwiennej serca
  • Leków przeciwwirusowych stosowanych w przypadku HIV i AIDS
  • Cyklosporyna
  • Cyzapryd
  • I wiele innych.

Zdjęcie Grejpfrut niebezpieczny dla zdrowia? Sprawdź dlaczego i kiedy musisz uważać! #2

Jak uniknąć interakcji leków z grejpfrutem?

Pierwszym krokiem zawsze powinno być dokładne przeczytanie ulotki leku. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj o poradę lekarza lub farmaceutę. Aby uniknąć interakcji nie wolno spożywać owocu przez 4 godziny przed i 4 godziny po zażyciu leku mogącego wejść w interakcję. Warto jednak całkowicie wyeliminować grejpfruta i sok z tego owocu na czas trwania leczenia. Dla większego bezpieczeństwa, przyjmując leki mogące wchodzić w interakcję z grejpfrutem, unikaj również spożywania innych soków owocowych i wieloowocowych.

Uważać trzeba też na suplementy diety. Niektóre z nich, zazwyczaj te odchudzające, zawierają w sobie spora dawkę wyciągu z owocu grejpfruta. Warto więc dokładnie czytać ich skład znajdujący się na etykiecie.Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną