Kichanie to naturalna reakcja obronna organizmu na skutek infekcji układu oddechowego. W miejscach publicznych traktujemy kichanie jako nieprzyzwoite zachowanie, które trzeba powstrzymać. Nieraz nawet będąc samemu odruchowo robimy wszystko, aby nie kichnąć. Okazuje się jednak, że takim działaniem możemy poważnie sobie zaszkodzić. Dlaczego nie powinniśmy powstrzymywać kichania?
Dlaczego kichamy?
Kichanie jest mechanizmem obronnym przed różnymi infekcjami, którymi mogliśmy się zarazić w czasie jesienno-zimowej pory. Przeziębienie jest zatem jednym z głównych powodów, przez które doświadczamy kichania. Taka reakcja organizmu może mieć też miejsce w czasie alergii. Wrażliwość organizmu sprawia, że zaczynamy kichać, aby pozbyć się substancji alergicznych.
Jak naprawdę wygląda kichanie?
Podczas kichnięcia znacznie więcej rzeczy dzieje się w naszym ciele niż mogłoby się nam wydawać. Przede wszystkim w bardzo szybkim tempie nabieramy powietrza do płuc, a nasze mięśnie brzucha gwałtownie naciskają na przeponę, wywołując jej podniesienie się i wywarcie nacisku na płuca. To natomiast wywołuje pracę naszej tchawicy, która się otwiera.
Działania obronne
Nasze ciało wykonuje wiele działań obronnych podczas kichania. Dlaczego? W naszym nosie zaczyna wzrastać ciśnienie. Najmniejsza prędkość kichnięcia to 60 km/h, a najszybsza to 150 km/h! W tym też momencie automatycznie zamykamy oczy. Z pewnością każdy z was to zauważył i doskonale wie dlaczego. Ma to na celu ochronę naszych gałek ocznych.
Co więcej, każdy z nas doświadczył serii kichnięć, ale nigdy nie potrafiliśmy zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Okazuje się, że jest to również działanie obronne, które ma na celu pozbycie się wszystkich szkodliwych substancji z naszych płuc. Kilkukrotne kichanie zazwyczaj zdarza się starszym osobom, których mięśnie brzucha nie mogą wywrzeć odpowiednio mocnego nacisku na przeponę, a więc kichniecie jest za słabe. Jaki jeszcze może być powód kilkukrotnego kichania? Zbyt dużą ilość zalegających szkodliwych substancji, a więc nasz organizm musi pozbyć się tego „na raty”.
Dlaczego jednak powstrzymywanie kichania jest dużym błędem?
Powstrzymywanie kichania lub usiłowanie zatrzymania tej reakcji w sobie może okazać się bardzo szkodliwym dla naszego zdrowia. Przede wszystkim wszystkie szkodliwe substancje i mikroorganizmy pozostają w naszym organizmie. Pozwalamy im zatem na dalsze rozwijanie się i przenoszenie do innych części układu oddechowego, co następnie może powodować większe i poważniejsze infekcje.
Co więcej, powstrzymywanie kichania może doprowadzić do pęknięcia żył i naczynek krwionośnych, które znajdują się w naszych drogach oddechowych. Efektem tego może być krwawienie ze spojówek, błony bębenkowej lub krwotok z nosa. Wszystko dlatego, że tamujemy ciśnienie, które rośnie z powodu kichnięcia. Dodatkowo mogą pojawić się bóle głowy i uszu, problemy ze słuchem lub stany zapalne zatok.
Bardzo ważne jest zatem, aby nie powstrzymywać kichania, a jedynie osłaniać twarz chusteczką. Dzięki temu nie będziemy narażać innych oraz zadbamy o swoje zdrowie.