Czy kolor moczu ma znaczenie? Ten odcień może wskazywać na raka!

Agnieszka
Zdrowie
19.09.2019 14:03
Czy kolor moczu ma znaczenie? Ten odcień może wskazywać na raka!

Oddając mocz zazwyczaj nie zastanawiamy się długo nad tą czynnością. Okazuje się jednak, że warto zwrócić uwagę na jego kolor. Różne odcienie mogą świadczyć o innych stanach naszego organizmu.

Zdjęcie Czy kolor moczu ma znaczenie? Ten odcień może wskazywać na raka! #1

Kolor moczu nie jest tematem, który często się porusza. Wstydzimy powiedzieć o jakichś anomaliach nawet lekarzowi. Jest to duży błąd, ponieważ kolor moczu często może okazać się objawem chorób i dolegliwości, które mogą zostać wykryte zawczasu.

Na kolor moczu wpływa bardzo dużo czynników, a jego odmienna barwa nie zawsze jest oznaką poważnej choroby. Jeśli jednak “nietypowy” kolor moczu utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni, konieczna jest wizyta u lekarza.

Brązowy kolor moczu

Ciemniejszy niż zwykle kolor moczu może wskazywać na odwodnienie. Brązowa barwa wskazuje na zbyt małą ilość wypijanej w ciągu dnia wody. Jeśli jednak po kilku dniach picia wystarczającej ilości płynów mocz wciąż jest ciemny - udaj się do lekarza rodzinnego.

Brązowy kolor moczu bowiem wskazywać również na poważne problemy z funkcjonowaniem wątroby. Konieczne jest więc obserwowanie, czy mocz wraca do normy po wypiciu odpowiedniej ilości wody.

Zdjęcie Czy kolor moczu ma znaczenie? Ten odcień może wskazywać na raka! #2

Niebieski lub zielony kolor moczu

Mocz ma to do siebie, że łatwo przedostają się do niego barwniki z pożywienia. Jeśli zauważysz u siebie zielony lub niebieski kolor moczu przypomnij sobie, czy nie jadłaś przetworzonego jedzenia z dużą ilością tych barwników. Jeśli kolor nie zmieni się przez 2-3 dni - idź do lekarza i go o tym poinformuj. Może się bowiem okazać, że taki kolor moczu jest efektem infekcji.

Różowy kolor moczu

Różowy kolor moczu może pojawić się na przykład po zjedzeniu buraków, które mają bardzo silny czerwony barwnik. Jeśli jednak nie jadłaś buraków, ani nic z podobną barwą, skonsultuj się z lekarzem. Różowy kolor moczu może być spowodowany obecnością krwi. Ta natomiast może wskazywać na szereg chorób układu moczowego, w tym nawet na nowotwór.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną