Wciąż wierzysz w te MITY? Czas je obalić!

Elżbieta

Lifestyle

Sept. 3, 2019, 3:07 p.m.

Wciąż wierzysz w te MITY?  Czas je obalić!

Często zdarza się tak, że w coś wierzymy, nie mając tak naprawdę żadnych podstaw. Mity na temat niektórych rzeczy niejednokrotnie są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przedstawiamy 5 mitów, w które prawdopodobnie wierzysz, a nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Zdjęcie Wciąż wierzysz w te MITY?  Czas je obalić! #1

Ewolucja zawsze ulepsza gatunki

Mit, jaki powstał wokół teorii Darwina, to twierdzenie, że ewolucja zawsze ulepsza gatunki. Wiele zmian pomaga przetrwać gatunkowi. Jednak nie jest prawdą, że w procesie ewolucji powstają same "przydatne" cechy. Sama definicja ewolucji to zwyczajna zmiana cech gatunków wraz z biegiem czasu, nie ma tu mowy, że te cechy są zawsze lepsze. Wiele zmian w ewolucji człowieka nie wyszło nam na dobre.

Meteoryty to kule ognia

Obserwując niebo, jeśli ma się szczęście, to faktycznie można zauważyć, spadający palący się obiekt. Jednak meteoryty to nic innego jak skały kosmiczne. Gdy wpadają one w ziemską atmosferę, to faktycznie są pod wpływem naprawdę wysokiej temperatury. Jednak ciepło stapia tylko ich zewnętrzną warstwę, nie spala całego obiektu. Gdy meteor jest bliżej ziemi, to wkracza w strefę mniejszej temperatury i gaśnie.

Zdjęcie Wciąż wierzysz w te MITY?  Czas je obalić! #2

Pływanie po jedzeniu

Mama podczas pobytu na plaży zawsze mówiła, by po posiłku nie wchodzić do wody. Skąd takie przekonanie? Okazuje się, że ten fakt nie ma żadnego poparcia naukowego. Pływanie po jedzeniu może co najwyżej przysporzyć nam drobny ból żołądka.

Uderzenie pioruna

Znany mit głosi, że piorun nigdy nie uderza w to samo miejsce. Skąd taki wniosek? Gdyby to była prawda, to piorunochrony byłyby jednorazowego użytku. Pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty otoczenia. Wiele budynków, kościołów i wież przyjmuje wiele uderzeń piorunów. W historii ludzkości zdarzyło się nawet, że jeden i ten sam człowiek został porażony piorunem dwa razy.

Aktywność fizyczna na depresję

Na wielu forach można wyczytać mit, o tym, że wysiłek fizyczny może być lekiem na depresję. O ile mity o piorunach czy meteorytach nie są szkodliwe, o tyle wprowadzanie ludzi w błąd na temat ich zdrowia jest niedopuszczalne. Depresja to zaburzenie psychiczne, które wymaga wizyty u specjalisty i niejednokrotnie zażywania leków.

Zdjęcie Wciąż wierzysz w te MITY?  Czas je obalić! #3