“Dziwny” zapach starszych osób. Sprawdź, skąd się bierze

Agnieszka
Zdrowie
14.08.2019 17:58
“Dziwny” zapach starszych osób. Sprawdź, skąd się bierze

Jeśli masz babcię lub dziadka, albo spędzasz czas z osobami starszymi, zapewne wiesz, że mają one dziwny zapach. Pewnie rzeczy pojawiają się z wiekiem i czekają na każdego z nas. Nie mamy na nie żadnego wpływu. Warto jednak wiedzieć, skąd biorą się niektóre cechy.

Zdjęcie “Dziwny” zapach starszych osób. Sprawdź, skąd się bierze #1

Specyficzny zapach

Na wstępie warto zaznaczyć, że specyficzny zapach osób starszych nie ma nic wspólnego z higieną. Jest on zależny od zupełnie innych czynników. Jest to po prostu jedna z wielu cech, które pojawiają się u człowieka wraz z wiekiem.

Nauka dowiodła, że specyficzny zapach spowodowany jest związkiem chemicznym o nazwie 2-Noneal. W miarę upływu lat, nasze hormony zmieniają się. Zmniejsza się również poziom antyoksydantów, które zapobiegają utlenianiu między innymi kwasów tłuszczowych.

Narażone na utlenianie kwasy tłuszczowe na naszej skórze wytwarzają duże ilości Nonealu. Nawet po dokładnym umyciu skóry zapach pozostaje. Umiejscowiony jest on głównie na klatce piersiowej oraz na plecach.

Zdjęcie “Dziwny” zapach starszych osób. Sprawdź, skąd się bierze #2

Czynniki wpływające na intensywność zapachu

Pomimo tego, że każda starsza osoba ma większy poziom tego związku na skórze, istnieją czynniki, które mogą potęgować specyficzny zapach. Jest on o wiele bardziej intensywny w zamkniętej przestrzeni oraz w przypadku, gdy nosimy długo te same ubrania. Również odwodnienie organizmu sprawia, że zapach jest o wiele bardziej intensywny. 0

Co zmniejsza intensywność zapachu?

W Japonii jest wiele środków, które mają za zadanie zneutralizować zapach skóry osób starszych. Mowa między innymi o środkach higieny, takich jak dezodoranty, perfumy i płyny. Istnieją jednak sposoby naturalne. Przede wszystkim - aktywność fizyczna. W każdym wieku przyczynia się ona do uregulowania hormonów, co z kolei przyczynia się do wydzielania mniejszej ilości Nonealu. Ważna jest też odpowiednia dieta oraz nawadnianie.

Nie da się zatrzymać starzenia, ale mamy przynajmniej szansę na to, aby zminimalizować jego przykre skutki.