Pokrzywa i jej właściwości – jak ją samodzielnie wyhodować? To proste!

Emila

Zdrowie

21.06.2019 12:05

Pokrzywa i jej właściwości – jak ją samodzielnie wyhodować? To proste!

Już od wieków pokrzywa jest stosowana w domowej medycynie oraz jako składnik piękna. Obecnie jednak wielu z nas rezygnuje z naturalnych sposobów wspomagania organizmu i prędzej decydujemy się na stosowanie tabletek. Warto jednak poznać właściwości pokrzywy oraz dowiedzieć się, dlaczego warto ją hodować i stosować.

Zdjęcie Pokrzywa i jej właściwości – dlaczego warto ją stosować? #1

Właściwości

Myśląc o pokrzywie, od razu zniechęcamy się, jako że przede wszystkim kojarzy nam się z bólem i pieczeniem. Dlatego też tak ciężko jest ją zbierać, ale mimo wszystko warto się poświęcić dla właściwości, które w sobie skrywa.

Jaka część zawiera najwięcej właściwości zdrowotnych? W przypadku pokrzywy są to korzenie oraz liście. Bardzo popularne są soki z młodej pokrzywy oraz napar z suszonych liści. Dzięki temu wzbogacamy swój organizm o witaminę B2 oraz witaminę C. Dodatkowo bardzo dobrze wpływa na produkcję krwi, oraz uzupełnia braki żelaza.

W czym jeszcze może pomóc?

Pokrzywa wzmacnia nasz organizm oraz działa antybakteryjnie i antywirusowo. Doskonale radzi sobie z bólem mięśni oraz stawów. Korzeń pokrzywy oczyszcza przewód moczowy oraz posiada właściwości moczopędne. Pomaga w przypadku wystąpienia biegunki oraz hemoroidów.

Taki napar można stosować również w kontekście urody i zdrowia zewnętrznego. Płukanki z naparu bardzo łatwo można zastosować na włosy w przypadku łupieżu lub do jamy ustnej. Okłady natomiast doskonale radzą sobie z problemami skórnymi – trądzik lub tłusta cera.

Jeśli nie jesteśmy przekonani do naparu lub soku, zawsze można przygotować pokrzywę na surowo. Należy jedynie pozbyć się łodyg i dobrze wycisnąć sok z liści. Następnie dokładnie zaparzyć i możemy stosować tak przygotowane listki do różnych posiłków.

Zdjęcie Pokrzywa i jej właściwości – dlaczego warto ją stosować? #2

Jak hodować pokrzywę?

Jeśli ktoś woli samodzielnie wyhodować pokrzywę, to może być pewien, że bez problemu sobie z tym poradzi. Pokrzywa potrzebuje nasłonecznionego miejsca – ewentualnie może być delikatnie zacienione. Gleba powinna być wilgotna, próchnicza (lekko kwaśne pH) oraz zawierająca duże ilości azotu. Hodowlę najlepiej zacząć już wiosną, aby można było korzystać z liści już w maju. Dalsze zbiory mogą trwać nawet do jesieni.

Dla tych, którzy jednak wolą wybrać się na spacer, warto pamiętać, aby pokrzywę zbierać z łąk, pól i miejsc niezanieczyszczonych, położonych z dala od jezdni, fabryk oraz budowli. Da nam to pewność, że pokrzywa nie jest zabrudzona spalinami.

Prawidłowe suszenie

Zbieranie pokrzywy powinno odbyć się najlepiej w południe, aby mieć pewność, że rosa zdążyła zniknąć. Następnie rozłożyć roślinę w zacienionym, suchym oraz przewiewnym miejscu, aby właściwości parzące zniknęły. Najlepiej proces suszenia przeprowadzać w naturalnych warunkach. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to można pozostawić pokrzywę w piekarniku, ustawiając go na 30-35 stopni. Po wysuszeniu odcinamy łodygi, a listki umieszczamy w szczelnym słoiku lub materiałowym woreczku i przechowujemy w suchym, przewiewnym oraz chłodnym miejscu.

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem stosowania pokrzywy skonsultować się z lekarzem.