Jak duchowni zareagowali na film Sekielskiego? Dokument wywołał spore emocje

Jak duchowni zareagowali na film Sekielskiego? Dokument wywołał spore emocje

Niedawno odbyła się premiera długo wyczekiwanego dokumentu o pedofilii w kościele. Film zrealizował dziennikarz Tomasz Sekielski dzięki wsparciu widzów na Patronite. Film jest mocny, poruszający, ale i przerażający.

"Tylko nie mów nikomu" to film zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu widzów i fanów Tomasza Sekielskiego. W zbiórce pieniędzy wzięło udział 2,5 tysiąca osób, które w sumie zebrały ponad 450 tysięcy złotych! Te pieniądze zapewniły dziennikarzowi Tomaszowi Sekielskiemu niezależność w realizowaniu dokumentu.

Tomasz Sekielski dociera do wielu ofiar i sprawców pedofilii w kościele. Za pomocą ukrytej kamery nagrywa nagrywa konfrontacje ofiar z oprawcami. Nic więc dziwnego w tym, że duchowni nie mogli przejść obok tego dokumentu obojętnie.

Duchowni zareagowali w różny sposób, jednak nie brakowało autentycznego poruszenia.

Ksiądz Jacek Prusak

Wypowiedź księdza Jacka Prusaka zacytowała TVN 24. Przytoczono wypowiedź księdza podczas niedzielnego kazania:

- "Czy Kościół jest owczarnią, czy miejscem dla stada wilków w koloratkach? Miejscem dla tych, którzy są w stanie oskubać każdą, zwłaszcza najsłabszą owcę. Ofiarom należy się troska, także wasza, a nie bieganie na klęczkach koło takiego czy innego księdza lub biskupa."

Dodał też, że "nadchodzi sąd nad tymi wilkami w koloratkach"

Arcybiskup Głódź

Nie wszyscy jednak zareagowali w ten sposób. Reporter “Faktów” TVN w niedzielę postanowił zapytać arcybiskupa Głódzia, czy oglądał już dokument Sekielskiego.

-“Wczoraj miałem inne zajęcia, nie oglądam byle czego” - odpowiedział duchowny.Arcybiskup Polak

Kilka godzin po opublikowaniu filmu na YouTube swoje oświadczenie wydał oświadczenie na stronie internetowej Episkopatu:

Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego.

Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu.

Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła.

Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym.

Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka („Motu Proprio” Vos estis lux mundi)Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności.

Musimy chronić dzieci i młodzież.

Dla Kościoła nie ma innej drogi.

Abp Wojciech Polak

Prymas Polski

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Agnieszka

true

Polecane