HIT prosto z kuchni za 1 zł! Liście laurowe - ratunek dla cery tłustej i trądzikowej!

Patrycja

Uroda

19.03.2019 11:30

HIT prosto z kuchni za 1 zł! Liście laurowe - ratunek dla cery tłustej i trądzikowej!

Liście laurowe pochodzą z krzewu o nazwie wawrzyn szlachetny. Możemy spotkać tę roślinę w wielu rejonach świata jednak jej rodzinnym terenem są obszary Morza Śródziemnego. To popularny dodatek w kuchni, ma jednak inne ciekawe właściwości o których mogłyście jeszcze nie słyszeć. Jako surowiec zielarski wykorzystywane są liście i owoce, jednak nas interesują te pierwsze.

Zdjęcie Liście laurowe - ratunek dla cery tłustej i trądzikowej! #1

Liście laurowe są wykorzystywane w walce z licznymi chorobami skórnymi. Mają właściwości bakterio- i grzybobójcze, łagodzą stany zapalne, przyspieszają gojenie, delikatnie złuszczają i wysuszają skórę. Poradzą sobie z grzybicą stóp, trądzikiem, czy łupieżem.

Tonik laurowy

Przygotowanie go jest naprawdę proste. Trzy liście laurowe zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy do wystygnięcia. Otrzymany w ten sposób tonik przelewamy do buteleczki i przechowujemy w lodówce maksymalnie przez pięć dni. Używamy go do przemywania, oczyszczonej wcześniej z makijażu skóry (twarz, plecy). Tonik możemy stosować codziennie.

Zdjęcie Liście laurowe - ratunek dla cery tłustej i trądzikowej! #2

Olejek laurowy

Nie tylko tonik z liści, ale również gotowy olejek laurowy, pomoże nam w walce z trądzikiem. Jest skoncentrowany, ma mocniejsze działanie, możemy więc go aplikować miejscowo, na pojedyncze pryszcze.

Zdjęcie Liście laurowe - ratunek dla cery tłustej i trądzikowej! #3

Mydło Alep

Mydło Alep jest wyrabiane ręcznie, przez mieszkańców miasta Aleppo od około 2000 lat. Jego bazą jest oliwa z oliwek i olej laurowy. Wyrabiane produkty mają różną zawartość oleju laurowego podaną w procentach, zależnie od przeznaczenia możemy wybrać odpowiednie dla nas.

  • Po mydełka 40-50% mogą sięgać osoby zmagające się z trądzikiem. Dogłębnie oczyszcza pory, ogranicza pojawianie się pryszczy i wągrów. Pomaga także goić ranki po zaskórnikach,a dzięki temu, że mocno ściąga skórę, zwęża oczyszczone wcześniej pory.
  • Osoby z tłustą cerą docenią jego właściwości redukujące błyszczenie, powinny sięgać po mydełka 30-40%.
  • Najpopularniejsze mydła 10-20% przeznaczone są do codziennej pielęgnacji cery mieszanej i normalnej.
  • Dzięki prostemu składowi, mydełko nie wywołuje alergii, 10% może być stosowane przez osoby ze skórą wrażliwą.
  • W najniższych stężeniach 5%, możemy używać go nawet do mycia niemowląt, a także pielęgnacji skóry suchej.

Zdjęcie Liście laurowe - ratunek dla cery tłustej i trądzikowej! #4

Mikrobiologiczne właściwości liści laurowych pomagają także leczeniu infekcji skórnych, ugryzień owadów czy niewielkich zranień. Wywar i napar jest stosowany przy chorobach reumatycznych, a nawet cukrzycy. Z kolei olejek z liści laurowych sprawdzi się również przy problemach z wypadającymi włosami.

A Wy poza kuchnią jak wykorzystujecie działanie ma liści laurowych?

Podajcie przepisy!