Mamy nowe święto państwowe ustalone na 14 kwietnia!

Agnieszka

Lifestyle

Feb. 22, 2019, 12:04 p.m.

Mamy nowe święto państwowe ustalone na 14 kwietnia!

Projekt nowego święta państwowego jest już w Sejmie i wczoraj (21.02) odbyło się jego trzecie czytanie. Rząd ustanowił 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Za projektem jest między innymi Kukiz15, PiS i PSL,

"Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość" – tak brzmi uzasadnienie projektu, który pojawił się w Sejmie już w 2017 roku.

Zdjęcie Mamy nowe święto państwowe ustalone na 14 kwietnia! #1
Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzest_Polski#/media/File:Jan_Matejko_-_Zaprowadzenie_chrze%C5%9Bcija%C5%84stwa_R.P.965,_z_cyklu_%22Dzieje_Cywilizacji_w_Polsce%22_-_01_(MP_3894).jpg

Wnioskodawca podkreśla, że celem święta będzie skłonienie Polaków do refleksji oraz wywieszanie biało-czerwonych flag. Ma to być również upamiętnienie wydarzeń, które były kluczowe dla przebiegu historii naszego kraju, a których świadomość wśród Polaków jest znikoma.

14 kwietnia nie będzie jednak dniem wolnym od pracy. Pomimo tego, że dzień ten ma status święta państwowego, ci, którzy pracują w niedzielę będą musieli pójść do pracy, ponieważ celem tego wydarzenia nie jest „mnożenie dni wolnych od pracy”.

"Aż dziwne, że tak długo musieliśmy czekać, aby pojawiła się tego typu inicjatywa" - mówił tuż przed głosowaniem poseł sprawozdawca Dariusz Piontkowski (PiS).

A wy co o tym sądzicie? Czy wydarzenie, jakim był Chrzest Polski w 966 r. powinie mieć taki status?