Aplikacja, która kradnie dane bankowe! Sprawdź, czy jej nie masz

Aplikacja, która kradnie dane bankowe! Sprawdź, czy jej nie masz

Aplikacja ze sklepu Google wykradała dane dostępu do kont bankowych. Została ona pobrana przez kilka tysięcy Polaków. Ofiar jednak może być o wiele więcej, ponieważ aplikacja jest dostępna w wielu innych krajach.

Zdjęcie Aplikacja, która kradnie dane bankowe! Sprawdź, czy jej nie masz #1

Firma Eset, która zajmuje się tworzeniem oprogramowań antywirusowych ostrzega, że jedna z aplikacji ze sklepu Google może wykradać nasze dane dostępu do kąta bankowego. Mowa o aplikacji Word Translator. Aplikacja miała pomagać w tłumaczeniach, jednak zamiast tego szperała w naszych danych, hasłach i loginach.

Po zainstalowaniu tej aplikacji sprawdzała ona, czy naszym telefonie zainstalowane są jakieś mobilne aplikacje bankowe, za pomocą których logujemy się do swojego konta. Jeśli taką wykryła, łączyła się z internetem, aby pobrać dodatkowe narzędzie umożliwiające zarejestrowanie haseł i loginów do bankowości internetowej.

Zdjęcie Aplikacja, która kradnie dane bankowe! Sprawdź, czy jej nie masz #2

Następnie złodzieje przejmowali kontrolę nad SMS-kodem. Przekierowywali go na inny numer, a wtedy swobodnie mogli wykonywać przelewy z konta na dowolny rachunek. Przestępcy działania te skierowały głównie w kierunku Włochów, Polaków i Czechów.

Niestety, nie jest to jedyna aplikacja z wirusem. Podobny system działania miała aplikacja ze sklepu Google do nagrywania – Qrecorder.

Agnieszka

true

Polecane