Zmiany w ustawie – rodzice nie będą musieli płacić za pobyt z dzieckiem w szpitalu!

Zmiany w ustawie – rodzice nie będą musieli płacić za pobyt z dzieckiem w szpitalu!

Jest to krok w stronę rodziców, którzy muszą przebywać ze swoimi dziećmi w szpitalach lub innych ośrodkach leczniczych, gdzie opieka jest całodobowa. Nowelizacja ustawy zawiera zmiany w kwestii pobierania opłat związanych z przebywaniem rodziców w szpitalu.

Od tej pory rodzice będą zwolnieni z dodatkowych opłat. Będą musieli jedynie pokryć koszty takich rzeczy, jak dodatkowe łóżko, posiłki dla rodziców czy używanie pościeli. Są to tak zwane koszta bezpośrednie.

Regulacja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy z powodu opieki nad hospitalizowanym dzieckiem często ponosili dodatkowe koszty związane z pobytem w placówce medycznej. Obecnie opłaty pobierane przez szpitale są bardzo zróżnicowane, i choć na ogół nie są one wysokie, to przy dłuższym pobycie mogły stać się poważnym obciążeniem rodzinnego budżetu. - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia

Zdjęcie Zmiany w ustawie – rodzice nie będą musieli płacić za pobyt z dzieckiem w szpitalu! #1

Nowelizacja nie tylko zwalnia rodziców z opłat, ale również umożliwia im bliższe kontakty ze swoim dzieckiem, które potrzebuje obecności bliskich mu osób. Rodzice również nie chcą pozostawiać swoich pociech w obcym dla nich miejscu.

Nowa regulacja ma ułatwić możliwie najczęstsze i nieograniczone kontakty hospitalizowanych dzieci z osobami bliskimi, bo ich obecność jest korzystna dla dziecka – łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, pozytywnie wpływa na proces leczenia.

Zdjęcie Zmiany w ustawie – rodzice nie będą musieli płacić za pobyt z dzieckiem w szpitalu! #2

W zależności od szpitala, koszty za pobyt rodzica przy dziecku mogą być zróżnicowane, ale wszystkie po dłuższym czasie są dużym obciążeniem dla budżetu rodziny.

Dla serwisu prawo.pl, Wojciech Gomułka, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach wyjaśnia:

Rodzice i opiekunowie, przebywający wraz z hospitalizowanymi pacjentami w oddziałach szpitalnych, niekorzystający z łóżka, nie ponoszą kosztów pobytu. Rodzice i opiekunowie, którym szpital zapewnia łóżko, są obciążani opłatą za zwrot kosztów pobytu, która wynosi od 13 do 30 złotych za dobę, w zależności od wielkości i standardu pokoju, z którego korzystają

Do tej pory jedyne łóżka dla rodziców, za które szpitale nie mają prawa pobierać opłat, to łóżka zafundowane przez fundację WOŚP. Zakupiono 4 tysiące takich łóżek, które znajdują się w szpitalach w całej Polsce.

Nowelizacja staje się nadzieją dla wielu rodzin. Nowe przepisy mają wejść 2 tygodnie od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.

Emila

true

Polecane