Podróżujemy po miastach i krajach. Zwiedzamy świat i poznajemy nowe miejsca. Dla niektórych jest to wycieczka, a dla innych praca. Długie podróże wiążą się również z dużym zmęczeniem. Wiele się mówi o wypadkach drogowych, które mają miejsce każdego dnia. Duża ich część jest spowodowana przez zaśnięcie za kierownicą. Skutki takiego wypadku mogą być bardzo poważne, a czasami nawet nieodwracalne. Jak zatem możemy sobie pomóc, aby uniknąć takich sytuacji i bezpiecznie dotrzeć do celu?
Nie jedź zbyt szybko
Wiele kierowców uważa, że szybka jazda rozbudza i dzięki temu unikną zaśnięcia za kierownicą. W rzeczywistości szybka jazda może być bardziej szkodliwa niż nam się wydaje. Nie chodzi jedynie o nasze bezpieczeństwo, które może być zagrożone szybką jazdą, ale jesteśmy zmuszeni do wysilenia swojej uwagi. Na drodze pojawiają się przeszkody, które podczas szybkiej jazdy wymagają dużej czujności i refleksu, a to wykorzystuje naszą energię. Przez to też nasz organizm szybciej się męczy i potrzebuje regeneracji.
Miej towarzystwo
Bardzo ważne jest, aby podczas długich podróży mieć obok siebie kogoś, kto będzie z nami prowadził rozmowę. W ten sposób nie będziemy czuć się samotni, a nasza czujność będzie lepsza. Rozmowy odciągają nas od popadania w sen, a więc dobrze jest, aby to była osoba rozmowna. Nie tylko to jest plusem. Pasażer może nam pomóc w dostrzeganiu różnych zmian na drodze lub zbliżających się zagrożeń, a jeśli ma prawo jazdy, to można się co jakiś zmieniać za kierownicą.
Unikaj spożywania ciężkich posiłków
Z pewnością znacie ten stan, kiedy po dobrym posiłku macie ochotę na drzemkę. Nie jest to przypadkowe. Nasz żołądek jest obciążony i ciężko mu trawić spożyty posiłek, a co za tym idzie, potrzebuje dużo energii. Dlatego też zapadamy w sen nawet w dzień. Często to się też zdarza za kierownicą, a więc pamiętaj aby unikać ciężkich posiłków.
Pamiętaj o przerwach
Długie podróże wymagają silnej koncentracji i uwagi, to natomiast zużywa ogromną ilość energii i stajemy się zmęczeni. Człowiek nie jest do tego przystosowany, a więc potrzebne nam są przerwy, które pozwolą na odpoczynek. 15 minut co 2-3 godziny pozwoli na odprężenie, a wsiadając ponownie za kierownicę będziemy mogli być lepiej skupieni. Wiele ludzi ignoruje sygnały zmęczenia i kontynuuje jazdę, kiedy przerwy tak naprawdę są wręcz zalecane.
Odpuść jazdę między 2 a 5 w nocy
Jeśli jest taka możliwość, to postaraj się unikać jazdy o tych godzinach. Jest to pora, kiedy nasz organizm najbardziej się wycisza. Pojawia się faza REM, w której najbardziej zapadamy w sen. Nasze ciało i organizm się rozluźnia i zbieramy najwięcej energii. Jazda o takich godzinach jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ występują największe szanse, że zaśniemy.
Zadbaj o dobrą wentylację
Jazda w upalne dni może powodować wiele niechcianych sytuacji. Kiedy jedziemy bez odpowiedniej wentylacji lub z zamkniętymi oknami, wysoka temperatura może doprowadzić do senności. Dodatkowo może wystąpić wiele innych skutków – zawroty głowy czy nudności. Są to sygnały o przegrzaniu się organizmu. Podmuch świeżego wiatru pomoże nam również w utrzymaniu odpowiedniej czujności.
Porządnie się wyśpij
Wydaje się oczywiste, prawda? Duża liczba osób jednak to ignoruje. 8 godzin snu przed planowaną podróżą jest podstawą, żeby przez kolejne godziny móc być czujnym i reagować na czas. Dodatkowo niewyspanie sprawia, że powstają większe szanse na zaśnięcie za kierownicą.
Nie zapomnij o odpowiednim śniadaniu
Doskonale wiemy, że śniadanie stanowi najważniejszy posiłek wciągu dnia. Daje nam najwięcej energii i pobudza. Ważne jest zatem, aby o nie zadbać przed długą podróżą. Odpowiednia ilość węglowodanów, białka oraz składników mineralnych zapewni prawidłowe pobudzenie, a dzięki temu będziemy w stanie porządnie się skupić przez kolejne godziny.
Jazda przez wiele godzin będąc zmęczonym może doprowadzić do niechcianych skutków. Warto jest pamiętać, że na drodze nie odpowiadamy jedynie za siebie, ale również za innych uczestników ruchu.