Czy sikanie na siedząco jest dla mężczyzny zdrowe? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy sikanie na siedząco jest dla mężczyzny zdrowe? Odpowiedź może zaskoczyć

Od dawna uznaje się, że mężczyźni powinni sikać na stojąco. Mają bowiem taką możliwość i jest to dla wielu z nich po prostu wygodne. Jednak okazuje się, że wcale nie jest to korzystne. Z perspektywy zdrowotnej dużo lepiej jest sikać na siedząco. Dlaczego?

Zdjęcie Czy sikanie na siedząco jest dla mężczyzny zdrowe? Odpowiedź może zaskoczyć #1

Zdrowie pęcherza

Oddawanie moczu w pozycji siedzącej umożliwia dokładniejsze opróżnienie pęcherza. Oznacza to, że nie zostają w nim resztki moczu, w których mogą namnażać się bakterie. Co ciekawe, sikanie w pozycji stojącej angażuje mięśnie, które odpowiadają za zatrzymywanie moczu. Z tego powodu często nie pozbywamy się całej zawartości pęcherza.

Prostata

Oddawanie moczu na siedząco wpływa pozytywnie również na prostatę. Problemy z prostatą często utrudniają życie seksualne, więc sikanie na siedząco ma pośredni pozytywny wpływ również na tę sferę życia.

Higiena

Sikanie na stojąco brudzi cały sedes oraz podłogę wokół toalety. Mocz pozostawia widoczne plamy na kafelkach i wygląda to bardzo niehigienicznie. W moczu często znajdują się również zarazki, którymi łatwo zarazić się na przykład dziecku, które dotyka wszystkiego gołymi rączkami.

Drogi moczowe

Zdjęcie Czy sikanie na siedząco jest dla mężczyzny zdrowe? Odpowiedź może zaskoczyć #2

Mężczyźni, którzy mają problemy z drogami moczowymi szczególnie powinni oddawać mocz na siedząco. Pozycja siedząca rozluźnia pęcherz i pozwala mu się całkowicie oczyścić.

Czy sikanie na stojąco ma jakieś zalety?

Istnieją jednak sytuacje, w których zdecydowanie lepszym wyborem będzie oddawanie moczu na stojąco. Chodzi na przykład o miejsca publiczne. Sikając na stojąco można uniknąć kontaktu z deską klozetową, która w miejscach publicznych jest pokryta ogromną ilością bakterii. Dzięki temu oddawanie moczu jest po prostu bardziej higieniczne.

true

Polecane