Mapa smogu w twoim mieście – sprawdź gdzie jest najgorzej!


                    Mapa smogu w twoim mieście – sprawdź gdzie jest najgorzej!
19Lis

Smog stał się ostatnio temat przewodnim w mediach, szczególnie wśród ekologów. Nic w tym dziwnego. Mamy coraz większy problem, ale i coraz więcej sposobów na jego zwalczanie.

Zdjęcie Mapa smogu w twoim mieście – sprawdź gdzie jest najgorzej! #1

W latach 90 na przykład, smog był na równie wysokim, a być może nawet wyższym poziomie. Dziś mamy filtry, samochody wyposażone są w odpowiednie zabezpieczenia przed nadmierna produkcją spalin, a dodatkowo rośnie świadomość tego, jak ważna jest jakość paliwa, którym palimy w piecu. Nie oznacza to jednak, że problem smogu można bagatelizować.

Zdecydowana większość niebezpiecznych dla człowieka (powodujących nowotwory!) zanieczyszczeń wciąż pochodzi z kominów domów mieszkalnych oraz z transportu drogowego. Oznacza to, że każdy z nas ma realny wpływ na jakość wspólnego powietrza.

Tymczasem w sobotę (17 listopada) jakość powietrza w niektórych miejscach była zła. Główny Inspektor Ochrony Środowiska stwierdził, że lepiej zostać w domu, jeśli mieszkasz w Kamiennej Górze, pod Krakowem, czy pod Gliwicami.

Zdjęcie Mapa smogu w twoim mieście – sprawdź gdzie jest najgorzej! #2
Źródło: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

Polska zanieczyszczona najbardziej

Z listy 20 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie, aż 19 to miasta w Polsce! Nie jest to dodatkowo byle jakie zanieczyszczenie. Chodzi o zanieczyszczenie powietrza benzo(a)piranem, który jest wyjątkowo rakotwórczy.

Sprawdź poziom smogu w swoim mieście

Jeśli chcecie sprawdzić obecny stan powietrza w waszym regionie, możecie to zrobić na tej stronie:

http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja