Uzależnienie od cukru - 10 porad jak je pokonać!

Uzależnienie od cukru - 10 porad jak je pokonać!
17Lis

Uzależnienie od cukru może być tak samo poważne, jak od alkoholu czy nikotyny. Może wywołać wiele problemów zdrowotnych, które bardzo ciężko wyleczyć. Wiele ludzi jednak nie bierze tego uzależnienia na poważnie lub nie wie, jak sobie poradzić z tym problemem. W jaki zatem sposób można zwalczyć uzależnienie od cukru?

1. Pamiętaj o nawodnieniu

Uczucie pragnienia może być bardzo często mylone z uczuciem głodu. Wtedy bez zastanowienia sięgamy po szybkie przekąski, które zawierają dużą ilość cukru. Nawodnienie organizmu jest jednak bardzo ważne dla naszego zdrowia, bo pozwala nam lepiej funkcjonować. Warto zatem zawsze mieć przy sobie butelkę wody, po którą będziemy mogli sięgnąć w każdej chwili.

2. Przekąska na stres

Ludzie mają w zwyczaju zajadać słodkości pod wpływem stresu. Jest to efekt zachwianej gospodarki hormonalnej. W ten sposób dorzucamy kolejną dawkę cukru, która tak naprawdę jest niepotrzebna. Postaraj się zatem unikać przekąsek pełnych cukru w momentach stresu.

3. Uprawiaj sport

Ruch doskonale dotlenia nasz organizm i dodaje mnóstwo energii. Kiedy przychodzi chęć na coś słodkiego, dobrze jest zdecydować się na bieganie lub na spacer. Taki ruch zapewni nam dobre samopoczucie uwalniając hormony szczęścia – czyli endorfiny. Dzięki temu zapomnimy o słodkościach, a dodatkowo zadbamy o nasze zdrowie fizyczne.

4. Nie wszystko od razu

Gwałtowne odrzucenie cukru może być szokiem dla organizmu, co powoduje, że bardzo szybko wrócimy do sięgania po słodkości. Dobrze jest zatem stworzyć swój własny plan, który pozwoli nam na stopniowe zredukowanie cukru do zdrowych ilości. Wyznacz sobie dni, w których możesz sięgać po słodkości i z każdym tygodniem zmniejszaj ich liczbę.

5. Gotuj zdrowo

Zdrowe odżywianie nie tylko pozwoli na zredukowanie cukru, ale również poprawi stan naszego zdrowia. Istnieje wiele przepisów, które nie wymagają użycia dużej ilości cukru, a więc bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie.

Zdjęcie Uzależnienie od cukru - 10 porad jak je pokonać! #1

6. Dieta bogata w magnez

Zdrowe przekąski w momentach, kiedy dopada nas głód jest jednym z pomysłów, aby powstrzymać się przed sięganiem po słodkości. Brytyjscy naukowcy doszli do wniosku, że nagłe napady głodu mogą być efektem niedoborów w naszym organizmie, a szczególnie magnezu, a więc warto wzbogacić o niego swoją dietę. Spowoduje to, że nagłe napady głodu przestaną nas męczyć.

7. Pozbądź się słodyczy

Lubimy przechowywać w szafkach słodycze, które idealnie nadają się na czarną godzinę. Nie raz sięgamy po kostkę czekolady lub batonika, kiedy odczuwamy znudzenie lub przygnębienie. Szczególnie wieczorami, kiedy takie stany dopadają nas częściej. Zadbaj o to, aby w domu znajdowały się same zdrowe produkty, które nie będą zawierały takiej ilości cukru.

8. Nie rezygnuj całkowicie z cukru

Pamiętaj, że nie musisz całkowicie rezygnować z cukru. Ważne jest jednak, aby stosować go w ograniczonym stopniu tak, aby nie wpływał negatywnie na nasze zdrowie. Mimo wszystko nasz organizm potrzebuje, abyśmy mu dostarczali energii, ale we wszystkim powinien znajdywać się umiar.

9. Zdrowe przekąski

Tak, jak wcześniej zostało wspomniane, przekąski są złym pomysłem, aby poradzić sobie ze stresem, ale zdrowe przekąski są jak najbardziej odpowiednie. Lepiej jest sięgnąć po coś zdrowego, jeśli faktycznie musimy coś zagryźć, a dodatkowo zdobędziemy dużo energii i siły oraz z pewnością nie wpłynie to negatywnie na nasze zdrowie.

Zdjęcie Uzależnienie od cukru - 10 porad jak je pokonać! #2

10. Zadbaj o dietę

Musimy dbać o poziom cukru we krwi, a więc należy przypilnować jakość naszego odżywiania. Przede wszystkim należy jeść o regularnych porach, aby cukier w naszym organizmie nie spadł i nie doprowadził do odczuwania głodu. Naszą dietę można również wzbogacić o nasiona chia, kaszę, oleje roślinne, oliwę z oliwek, orzechy oraz nasiona roślin strączkowych. Ważne też jest, aby nasza dieta była bogata w zdrowe tłuszcze oraz białka również pochodzenia roślinnego.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ