Zobacz jakie błędy popełniasz najczęściej podczas parzenia kawy

Zobacz jakie błędy popełniasz najczęściej podczas parzenia kawy

Świeża i pachnąca kawa. Dla wielu z nas nie ma nic przyjemniejszego od rozpoczęcia dnia przy kubku ulubionej kawy. Parzenie kawy może wydawać się bardzo prostą procedurą. Przecież wystarczy tylko wsypać kawę do kubka i zalać ją wodą. Ale czy na pewno?

Jeżeli chcesz, żeby Twoja poranna kawa wyszła idealna to musisz znać kilka faktów. Dlatego dzisiaj zaprezentujemy najczęściej popełniane błędy podczas parzenia kawy.

Zdjęcie Zobacz jakie błędy popełniasz najczęściej podczas parzenia kawy #1

MIELONA KAWA

Jeżeli chcesz, aby cały aromat kawy trafił do Twojego kubka to koniecznie zacznij kupować kawę w całych ziarnach. Taką kawę należy zmielić bezpośrednio przez zaparzaniem. Kawa zmielona wcześniej zaczyna tracić swój aromat. W konsekwencji smak kawy nie będzie idealnie nasycony.

Zdjęcie Zobacz jakie błędy popełniasz najczęściej podczas parzenia kawy #2

JAKOŚĆ WODY

Podczas parzenia kawy należy zwrócić uwagę na jakość używanej do tego wody. Bardzo ważne jest filtrowanie wody przed jej zagotowaniem. Dzięki temu woda będzie wolna od minerałów, które mogą spowodować kwaśny smak kawy. Najprościej i najtaniej jest kupić filtr przelewowy.

Zdjęcie Zobacz jakie błędy popełniasz najczęściej podczas parzenia kawy #3

PRZECHOWYWANIE KAWY

Kawę zawsze należy przechowywać szczelnie zamkniętą. Należy unikać miejsc w których występuje wilgoć. Zwróć także uwagę na to jak nabierasz kawę. Zawsze używaj do tego suchej łyżeczki i zamykaj opakowanie lub pojemnik zaraz po wsypaniu kawy do kubka. Nie warto pozostawiać kawy otwartej przez dłuższy czas – traci wtedy swój aromat, w konsekwencji także smak. Pamiętaj także, że kawa bardzo szybko chłonie wilgoć z powietrza. Kiedy w porannym pośpiechu zapomnisz zamknąć opakowania z kawą, to niestety, ale po całym dniu kawa zdąży już mocno wywietrzeć.

Zdjęcie Zobacz jakie błędy popełniasz najczęściej podczas parzenia kawy #4

TEMPERATURA WODY

Bardzo wiele osób zalewa kawę wrzątkiem, od razu jak tylko zagotuje się woda. To błąd. Kawy nie należy parzyć przy użyciu wrzątku. Po zagotowaniu wody odczekaj 3 minuty. I nie chodzi tutaj tylko o smak kawy, ale także o Twoje zdrowie. Zalewanie kawy wrzątkiem może spowodować wydzielanie się szkodliwych substancji z kawy, które potem trafiają bezpośrednio do naszego organizmu.

Zdjęcie Zobacz jakie błędy popełniasz najczęściej podczas parzenia kawy #5

PROPORCJE KAWY

Chyba każdy z nas pija kawę według ulubionego schematu. Ja na przykład zawsze piję kawę z dwóch „czubatych” łyżeczek na kubek. Jeżeli chcesz, aby kawa miała idealny smak i aromat to musisz zachować pewną regułę. Espresso to tak naprawdę baza do wykonania wielu innych rodzajów kaw. W przypadku Espresso przypada 7 g kawy na 50 ml wody. 1 łyżeczka kawy waży 6 g, stąd wniosek, że 1 „czubata” łyżeczka powinna wystarczyć, aby wydobyć z kawy pełen smak i aromat.

Piotr

true

Polecane