Maria Skłodowska-Curie okrzyknięta najbardziej wpływową kobietą wszech czasów!


          Maria Skłodowska-Curie okrzyknięta najbardziej wpływową kobietą wszech czasów!
15Sie

Niedawno odbyło się głosowanie w brytyjskim BBC History dotyczące 100 najbardziej wpływowych kobiet wszech czasów. Okazało się, że na pierwszym miejscu znalazła się Polka – Maria Skłodowska-Curie. Mamy więc spory powód do dumy.

Zdjęcie Maria Skłodowska-Curie okrzyknięta najbardziej wpływową kobietą wszech czasów! #1
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/142144931960739688/

Magazyn BBC History poprosił ekspertów z 10 różnych dziedzin o wybranie 10 kobiet, które ich zdaniem miały największy wpływ na bieg historii. Pierwsze miejsce zdobyła Maria Skłodowska – Curie. Jak wyjaśnia Patricia Fera, prezes British Society for the History of Science, Skłodowska –Curie miała bardzo szeroki wachlarz osiągnięć. Była pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie, pierwszą kobieta, która zdobyła nagrodę Nobla, oraz pierwszą w historii osobą, która zdobyła dwie nagrody Nobla.

Pierwsza nagroda Nobla

Pierwszą nagrodę Nobla Skłodowska otrzymała w 1903 roku z fizyki, wraz z mężem Pierre’em Curie i z Henrim Becquerelem, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, które odkrył Becquerel.

Druga nagroda Nobla

Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza osoba w historii zdobyła dwie nagrody Nobla. Należy do grona zaledwie 4 osób, którym udało się to osiągnąć oraz jest w tej czwórce jedyną osobą uhonorowaną w dwóch różnych naukach przyrodniczych. W 1911 roku zgłosiła swoją kandydaturę do francuskiej Akademii Nauk, jednak z powodu seksistowskiego i ksenofobicznego podejścia odpadła w głosowaniu pomimo swoich gigantycznych osiągnięć, na które dowodem jest otrzymanie w tym samym roku drugiej nagrody Nobla. Tym razem otrzymała ją samodzielnie, z chemii, za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.

Zdjęcie Maria Skłodowska-Curie okrzyknięta najbardziej wpływową kobietą wszech czasów! #2
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/217650594464462637/

Poniższe zdjęcie przedstawia dwoje najwybitniejszych naukowców XX wieku – Marię Skłodowską – Curie oraz Alberta Einsteina. Zdjęcie prawdopodobnie zrobiono 1925 lub 1929 roku. Podobno Einstein zaprosił wtedy Curie na wspólne żeglowanie po jeziorze. Okazało się jednak, ku zdziwieniu Curie, że Einstein nie potrafi pływać. Ich znajomość i relacje utrzymywały się przez ponad 25 lat.

Zdjęcie Maria Skłodowska-Curie okrzyknięta najbardziej wpływową kobietą wszech czasów! #3
Źródło: http://www.thepinsta.com/albert-einstein-pictures_*Nanp6xNzeWAt4M*eT2pzVEoFKVJ8yuw79tQCSt*WME/4HfPOsSZQhLqTqUl2THl12CxrOar*T2SuAh0Iyhzct5IUZGtzkjxGyM%7C0QtUtZAtfxqQ0fJ2gejO9T*nY1mKTVz5qMtEXEkuSzpbWxkab4fjTqDV1BbC%7CSAN372Yjl1ChrCybI84zRYwNMMcTu65iUNjSBUUfpcntqTplupYdP0*7GwvCqr4cM8FUsEqXSSvII0MfKh5DzkOeN9wQAuVbQ/

Listę najbardziej wpływowych kobiet wszech czasów otwiera Maria Skłodowska – Curie. Co pocieszające, naukowczynie zajmują jedne z pierwszych miejsc tej listy. Sama lista jest jednak dla niektórych dość kontrowersyjna za względu na kilka pozycji – oceńcie sami.

Oto pierwsze 20 miejsc listy:

 1. Maria Skłodowska-Curie
 2. Rosa Parks
 3. Emmeline Pankhurst
 4. Ada Lovelace
 5. Rosalind Franklin
 6. Margaret Thatcher
 7. Angela Burdett-Coutts
 8. Mary Wollstonecraft
 9. Florence Nightingale
 10. Marie Stopes
 11. Eleonora Akwitańska
 12. Matka Boska
 13. Jane Austen
 14. Boudika
 15. Księżna Diana
 16. Amelia Earhart
 17. Królowa Wiktoria
 18. Josephine Butler
 19. Mary Seacole
 20. Matka Teresa

Całą listę znajdziecie TUTAJ.

Natomiast w poniższym filmie znajdziecie jedyne nagranie Marii Skłodowskiej-Curie. Na nagraniu przedstawione jest wręczanie Curie medalu od Amerykańskiego Stowarzyszenia Radiologii. Był to rok 1931, a Curie miała wtedy 63 lata.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja