Ogród

Domowy ogród – te drzewka owocowe wyhodujesz z pestek!

Agnieszka

Aug. 9, 2018, 11:36 a.m.

Domowy ogród – te drzewka owocowe wyhodujesz z pestek!

Hodowanie własnych drzewek owocowych jest niezwykle proste i daje sporo satysfakcji. Dodatkowo, drzewka są piękną ozdobą, a ich owoce są o wiele zdrowsze, niż te z supermarketu. Jak wyhodować drzewka owocowe z pestek owoców? Poznaj kilka zasad.

Mandarynka

Wsyp do doniczki o średniej wielkości ziemię wymieszaną z drenażem. W ziemi (mniej więcej w połowie wysokości ziemi) umieść kilka świeżych pestek. Podlewaj ziemię często, ale nie na tyle, aby ziemia była stale morka. Owoce pojawią się po ok. 4-7 latach, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość.

Zdjęcie Domowy ogród – te drzewka owocowe wyhodujesz z pestek! #1

Cytryna

Do ziemi w doniczce włóż kilka nasion. Po kilku dniach sprawdź, które wykiełkowały i te pozostaw. Te, które nie wykiełkowały należy wyrzucić. Sadzonki powinny spędzać ok. 12 godzin w nasłonecznionym miejscu. Drzewko natomiast ok. 8. Podlewaj roślinę co 2 dni, aby zawsze miała wilgotną ziemię. Na owoce będziesz musiała czekać od 5, nawet do 15 lat.

Awokado

Wbij w pestkę awokado kilka wykałaczek tak, aby utrzymać pestkę w szklance nad powierzchnią wody. Po jakimś czasie pestka puści korzeń do wody. Po kilku tygodniach pestkę wraz z korzeniami należy posadzić w ziemi (najlepiej od marca do czerwca). Podlewaj roślinę 2-3 razy w tygodniu. Owoce pojawią się po 5-13 latach.

Zdjęcie Domowy ogród – te drzewka owocowe wyhodujesz z pestek! #2

Gruszki

Pestki owocu włóż do torby z wilgotnym torfem i umieść w lodówce na 5 tygodni. Po tym czasie zanurz nasiona w wodzie na 2 dni. Następnie umieść nasiona w ziemi i podlewaj 2-3 razy w tygodniu. Owoce powinny pojawić się po 3 latach.

Śliwki i wiśnie

Pestkę śliwki wysusz na słońcu (niech spędzi na słońcu kilka dni). Po tym czasie rozbij pestkę i wyjmij nasiono. Umieść je w torebce z torfem i włóż do lodówki na 4-6 tygodni. Kiedy pojawią się korzonki posadź nasiono. Upewnij się, że roślina przynajmniej 6 godzin dziennie spędza w nasłonecznionym miejscu.

Zdjęcie Domowy ogród – te drzewka owocowe wyhodujesz z pestek! #3

Brzoskwinia

Pestkę brzoskwini owiń mokrym papierowym ręcznikiem i pozostaw w lodówce na 8 tygodni. Po tym czasie posadź pestkę w ziemi z drenażem. Im więcej słońca dostanie roślina, tym lepiej. Do jednej doniczki wkładaj tylko jedną pestkę.

Aby uzyskać własne owoce potrzeba czasu. Jednak dbanie o roślinę i wyhodowanie własnych owoców jest niezwykle satysfakcjonujące, a ich smak jest o wiele lepszy niż mogłabyś się spodziewać.