Opuchlizna pod oczami całkiem zmienia to, jak wygląda nasza twarz. Wydajemy się wtedy zmęczeni, chorzy i o wiele starsi. Jednak zmęczenie nie jest jedyną przyczyną opuchniętych oczu. Oczy są bardzo wrażliwą częścią naszego ciała, dlatego narażone są na podrażnienia, które wywołują opuchliznę.
Jakie są najczęstsze przyczyny worków i opuchlizny pod oczami?
Zatrzymywanie wody w organizmie
Kiedy w tkankach do tego nieprzeznaczonych gromadzi się nadmiar wody, najszybciej zauważymy to na twarzy, a przede wszystkim wokół oczu. Nadmiar soli, choroby nerek, brak równowagi hormonalnej i niewłaściwa dieta są najczęstszymi przyczynami zatrzymywania wody w organizmie.
Alergie
Opuchlizna, swędzenie i łzawienie oczu może być oznaką reakcji alergicznej. Ze względu na to, że oczy są bardzo wrażliwe i „odkryte”, reagują na alergeny najszybciej i dość intensywnie.
Suche powietrze
Wrogiem naszych oczy jest również suche powietrze. Oczy najczęściej wysychają wtedy, kiedy przebywamy w klimatyzowanym samochodzie lub pomieszczeniu. Rozwiązaniem tego problemu będą zwykłe krople nawilżające oczy. Kupisz je za kilka złotych w aptece. Ważne jest, aby nawilżać oczy, ponieważ nadmierne wysuszenie gałki oka prowadzi do jej uszkodzenia oraz licznych infekcji.
Geny
Wiele osób ma oczy opuchnięte naturalnie. Odpowiada za to genetyka. Jeśli twoja babcia lub mama, albo ojciec lub dziadek mają charakterystyczną opuchliznę pod oczami, to prawdopodobnie odziedziczyłaś swoją po nich.
Wiek
Wraz z wiekiem skóra staje się bardziej wiotka i po prostu opada. Stąd u osób dojrzałych i starszych worki pod oczami są większe, niż u dzieci i młodych osób. Warto w tym okresie swojego życia bardzo skupić się na pielęgnacji skóry wokół oczu.
Pozostają jeszcze najbardziej oczywiste przyczyny opuchlizny pod oczami. Mowa o płaczu i niewyspaniu. Oczy bardzo męczą się, kiedy nie śpimy. Podczas snu oczy są zamknięte i mają szansę się zregenerować. Dlatego tak ważną rolę w naszym wyglądzie gra odpowiednia ilość i jakość snu.