Żywokost lekarski – jak go stosować, aby mieć piękną skórę?

Żywokost lekarski – jak go stosować, aby mieć piękną skórę?
22Lip

Żywokost lekarski to roślina o cennych dla człowieka właściwościach. Doskonale wpływa na skórę, zmniejsza stany zapalne skóry i w organizmie oraz przyspiesza gojenie się złamań. Wszystko to dzięki silnie regenerującym właściwościom, które posiada ta roślina.

Zdjęcie Żywokost lekarski – jak go stosować, aby mieć piękną skórę? #1

Właściwości żywokost lekarskiego

Żywokost swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza obecności sporej dawki allantoiny, która ma szereg zastosowań.

Problemy skórne

Żywokost doskonale regeneruje skórę. Dzięki temu stosowany jest często przy leczeniu trądziku, łuszczycy, egzemy, blizn oraz poparzeń. Dzięki tej roślinie skóra odtwarza się szybciej, skuteczniej i bardziej odżywiona.

Świeże liście rośliny można stosować również na rany. Olejki eteryczne chronią ranę przed infekcjami oraz przyspieszają jej gojenie bez powstawania blizn.

Napar z liści żywokostu lub odwar z jego korzenia to również doskonały sposób na leczenie problemów skórnych, a szczególnie trądziku. Naparem warto przemywać skórę codziennie, aż do ustąpienia objawów choroby.

Zdjęcie Żywokost lekarski – jak go stosować, aby mieć piękną skórę? #2

Złamania, stłuczenia, żylaki hemoroidy

W aptece znajdziemy maści z wyciągiem z żywokost, jednak można zastąpić ją świeżymi liśćmi. Taką maść stosuje się zazwyczaj przy zwichnięciach, złamaniach, stłuczeniach, skręceniach, ale również w przypadku żylaków oraz hemoroidów.

Okład ze świeżych liści przygotowuje się w prosty sposób, wystarczy zmiażdżyć liście w moździerzu, aż puszczą one soki. Tak przygotowaną papkę kładziemy na skórę. Kleje zawarte w roślinie łagodzą ból kości i mięśni, przyspieszając regenerację, np. skręcenia lub złamania.

Zdjęcie Żywokost lekarski – jak go stosować, aby mieć piękną skórę? #3

Układ pokarmowy

Napar z tej rośliny warto również stosować wewnętrznie. Doskonale radzi sobie on z wrzodami żołądka i dwunastnicy, przyspiesza gojenie się stanu zapalnego układu pokarmowego. Zioło zmniejsza również ból gardła i zaleca się jego stosowanie w przypadku zapalenia migdałków.

Układ oddechowy

Żywokost sprawdza się również jako środek wykrztuśny. Warto więc sięgać po niego w przypadku zapalenia oskrzeli, zapalenia opłucnej oraz suchego kaszlu.

W zależności od naszych potrzeb żywokost lekarski może być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Doskonale radzi sobie on z większością stanów zapalnych organizmu, czy to skórnych, czy wewnętrznych. Oprócz swoich leczniczych właściwości, posiada on również ogólny pozytywny wpływ na nasze zdrowie – poprawia odżywienie skóry i dodaje witalności.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja