Poznaj rodzaje wody mineralnej i wybierz najlepszą dla siebie

Agnieszka
Zdrowie
17.07.2018 22:41
Poznaj rodzaje wody mineralnej i wybierz najlepszą dla siebie

Mogłoby się wydawać, że woda, jak woda – bez smaku i koloru, każda taka sama. Okazuje się jednak, że istnieje wiele różnych rodzajów wody mineralnej, a każdy z nich ma inne właściwości. Poznaj je i wybierz tą, która najbardziej spełnia twoje oczekiwania.

Zdjęcie Poznaj rodzaje wody mineralnej i wybierz najlepszą dla siebie #1


Podział wody mineralnej ze względu na jej pochodzenie

Woda źródlana

Woda ta pochodzi ze źródeł podziemnych. Dostaje się ona naturalnie na powierzchnię, skąd jest pozyskiwana i gotowa do spożycia. Nie trzeba poddawać jej żadnej obróbce, ani oczyszczaniu.

Wody źródlane: Żywiec Zdrój, Pure Life Aquarel, Primavera, Mama i ja, Białowieski Zdrój, Krystaliczne Źródło, Oaza, Saquaro.

Naturalna woda mineralna

Ten rodzaj wody pochodzi z naturalnych, czystych źródeł. Jest ona od razu gotowa do wypicia i nie trzeba jej dodatkowo w żaden sposób oczyszczać.

Woda mineralna poddana obróbce

Źródło tej wody często jest niepewne, dlatego poddaje się ją zabiegom chemicznym mającym na celu oczyszczenie jej z potencjalnych drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Dopiero po tym etapie trafia ona do butelek.

Podział wody mineralnej ze względu na jej właściwości

#Niska zawartość minerałów

Ten rodzaj wody zaleca się szczególnie niemowlętom oraz osobom chorym na nerki. Ma ona niski poziom wapnia i magnezu, dlatego jest bezpieczna dla obu grup.

Wody niskozmineralizowane: Kropla Beskidu, Nata Aqua, Dobrowianka, Polaris Plus.

#Wysoka zawartość minerałów

Woda o wysokiej zawartości minerałów charakteryzuje się wysoką zawartością magnezu oraz wapnia. Mogą ją pić wszyscy, poza osobami mającymi problem z nerkami. Nie należy podawać jej również niemowlętom.

Taka woda doskonale nawadnia.

Wody wysokozmineralizowane: Galicjanka, Krynica Minerale, Muszynianka plus, Staropolanka 2000, Kryniczanka, Muszyna Minerale.

Wody średniozmineralizowane: Jurajska, Kinga Pienińska, Ustronianka Biała, Saquaro Mineral, Veroni Mineral Pure, Perła Krynicy, Ostromecko, Selenka Wieniec Zdrój, Nałęczowianka, Cisowianka, Staropolanka, Kropla Minerałów.

#Niska zawartość sodu

Istnieją również wody o niskiej zawartości sodu. Jest ona doskonała dla osób z nadciśnieniem i problemami z nerkami. Niska zawartość sodu zapobiega również zatrzymywaniu się wody z organizmie.

Wody z niską zawartością sodu:Perła Krynicy, Ustronianka Biała, Kinga Pienińska, Nałęczowianka, Jurajska, Cisowianka, Ostromecko.

#Wysoka zawartość sodu

Ten rodzaj wody zalecany jest szczególnie sportowcom, ponieważ zawiera sporo soli mineralnych, które przyspieszają regenerację organizmu.

Zdjęcie Poznaj rodzaje wody mineralnej i wybierz najlepszą dla siebie #2

#Woda siarczkowa

Woda gruntowa zawiera wysokie stężenie siarki. Pachnie ona dość nieprzyjemnie, jednak jest bardzo zdrowa, szczególnie dla skóry.

Wody lecznicze:

uber, Słotwinka, Jan, Franciszek, Henryk, Józef.

#Twarda woda

Ten rodzaj wody charakteryzuje się wysokim stężeniem wapnia. Jej picie poleca się szczególnie dzieciom w okresie intensywnego wzrostu, kobietom w ciąży i osobom starszym, ponieważ skutecznie uzupełnia poziom wapnia w organizmie.

Wody z dużą zawartością wapnia: Muszyna Minerale, Kryniczanka, Krynica Minerale, Staropolanka 2000, Muszynianka plus, Galicjanka, Kropla Minerałów.

#Woda żelazista

Woda żelazista zawiera przynajmniej 10 mg/dm³ jonu żelazawego. Poleca się jej picie osobo mającym problem z anemią.

#Woda gazowana

Każda woda butelkowa, która zawiera wysokie, średnie lub niskie stężenie dwutlenku węgla.

  • niskonasycone dwutlenkiem węgla (do stężenia 1500 mg/l CO2),
  • średnionasycone dwutlenkiem węgla (od 1500 do 4000 mg/l CO2),
  • wysokonasycone dwutlenkiem węgla (powyżej 4000 mg/l CO2).

Jak widać istnieje wiele rodzajów wody, dlatego zawsze warto dokładnie czytać etykiety. Na butelce wody powinniście znaleźć informacje o stężeniu poszczególnych minerałów oraz o pochodzeniu wody. Dzięki temu będziecie mogli dobrać wodą idealną dla swoich potrzeb. Naprawdę warto to zrobić, ponieważ wodę pijemy każdego dnia.